W poniedziałek, prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. To niezwykle ważne nominacja, która nastąpiła po rezygnacji prezesa TK, Julii Przyłębskiej, pod koniec listopada br.
Święczkowski, który został wybrany przez Sejm na sędziego TK w lutym 2022 roku, jest najmłodszym stażem spośród sędziów Trybunału. Jego wybór nastąpił po zakończeniu kadencji sędziego Leona Kieresa.
Kariera i doświadczenie
Bogdan Święczkowski urodził się w 1970 roku w Sosnowcu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie aplikację prokuratorską. Związał swoją karierę zawodową z prokuraturą, gdzie pracował na różnych stanowiskach. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego.
W latach 2005-2007 Święczkowski był szefem biura ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, a następnie szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W czasie jego kadencji doszło do samobójczej śmierci Barbary Blidy, b. minister budownictwa i b. posłanki SLD.
W 2010 roku Święczkowski był jednym z kandydatów na nowego Prokuratora Generalnego. Mimo że nie zdobył poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, pozostał prokuratorem w stanie spoczynku. W latach 2010-2015 był wybrany naradnym śląskiego sejmiku wojewódzkiego. W 2011 roku uzyskał mandat poselski z listy PiS, ale nie objął go, ponieważ nie zrzekł się funkcji prokuratora w stanie spoczynku.
Doceniony za swoją wiedzę i doświadczenie
Po powrocie PiS do władzy w 2015 roku, Święczkowski został wiceministrem sprawiedliwości. W marcu 2016 roku objął stanowisko prokuratora krajowego w randze zastępcy PG. W grudniu 2021 roku pojawiły się doniesienia, że będzie kandydatem na sędziego TK.
„Byłoby to doskonałe rozwiązanie, jeśli tylko zechciałby kandydować” – powiedział ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, oceniając tę kandydaturę.
Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego
W ostatnich latach, Trybunał Konstytucyjny był przedmiotem sporów politycznych. W 2015 roku, po powrocie PiS do władzy, Sejm przyjął uchwałę, która zmieniała zasady wyboru sędziów TK. W 2023 roku, Sejm przyjął kolejną uchwałę, która stwierdziła, że uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy.
Od podjęcia tej uchwały, wszystkie zapadające wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
Wpływ na politykę i społeczeństwo
Powierzenie Bogdanowi Święczkowskiemu funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego będzie miało ogromne znaczenie dla polityki i społeczeństwa w Polsce. Trybunał Konstytucyjny jest niezależnym organem, który ma za zadanie chronić konstytucję i zapewniać, że organy władzy publicznej działają w zgodzie z prawem.
Święczkowski, ze swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, będzie miał duży wpływ na kształtowanie polityki i prawa w Polsce.
Podsumowanie
Powierzenie Bogdanowi Święczkowskiemu funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia stabilności i niezależności sądownictwa w Polsce. Jego doświadczenie i wiedza będą miały ogromny wpływ na kształtowanie polityki i prawa w Polsce.