1 sierpnia 2025 roku może stać się nowym dniem wolnym od pracy dla Polaków. Sejmowa Komisja ds. Petycji zajmie się propozycją, by rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zyskała status święta państwowego z wolnym od pracy. To już trzecia taka inicjatywa – tym razem zakończy się sukcesem?
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego ustanowiony jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, obchodzimy w Polsce 1 sierpnia (w 2025 roku piątek). Choć to data wyjątkowo ważna historycznie i emocjonalnie, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy to się zmieni? Do Sejmu i prezydenta właśnie trafiła nowa petycja, w której Stowarzyszenie „Lepszy Sulejówek” wnioskuje o nadanie dacie statusu święta państwowego z dniem wolnym.
Jak argumentują autorzy – taka decyzja “przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami i będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju”. W narodzie rośnie potrzeba pielęgnowania pamięci historycznej, a jednocześnie coraz głośniej mówi się o przepracowaniu Polaków, którzy – według danych Eurostatu – są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. W 2020 roku Polacy przepracowali średnio 1749 godzin rocznie, co plasuje nas na 6. miejscu w Unii Europejskiej.
Petycją zajmie się Sejmowa Komisja ds. Petycji, która w przeszłości już dwukrotnie odrzuciła podobne propozycje. Wtedy uzasadniano decyzję możliwymi negatywnymi skutkami gospodarczymi oraz tym, że główne uroczystości odbywają się po godz. 16:00, a więc po zakończeniu pracy. Póki co mówimy o petycji i etapie sejmowej analizy, nie o gotowym projekcie ustawy. 1 sierpnia 2025 roku nadal nie jest dniem wolnym od pracy, ale jeśli wniosek zyska poparcie w Sejmie i trafi do legislacji, 1 sierpnia może być dniem wolnym od pracy dla Polaków.
Gdyby tak się stało byłby to 15. dzień ustawowo wolny od pracy w Polsce. Chociaż 1 sierpnia 2025 roku nadal jest zwykłym dniem pracy, jest szansa, że w niedalekiej przyszłości dołączy do kalendarza jako 15. dzień wolny od pracy w Polsce. Petycja została skierowana do Sejmu i prezydenta – teraz wszystko zależy od dalszych decyzji komisji i polityków. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku Polacy przepracowali ponad 330 milionów godzin więcej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.
Warto przypomnieć, że Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W powstaniu wzięło udział ponad 50 tysięcy powstańców, a straty po stronie polskiej wyniosły około 18 tysięcy zabitych i 25 tysięcy rannych. Niemcy stracili natomiast około 10 tysięcy żołnierzy.
Zastanawiając się, czy 1 sierpnia powinien być dniem wolnym od pracy, warto rozważyć zarówno zalety, jak i wady takiej decyzji. Z jednej strony, dzień wolny mógłby być okazją do refleksji i wspominania ofiar powstania, a także do edukowania młodszych pokoleń o historii naszego kraju. Z drugiej strony, dzień wolny mógłby mieć negatywne skutki gospodarcze, np. mogłoby to wpłynąć na produkcję i gospodarkę.
W Polsce dni wolne od pracy są uregulowane w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, dniem wolnym od pracy jest m.in. 1 stycznia, 6 stycznia, piątek wielkanocny i poniedziałek wielkanocny. Warto zauważyć, że dni wolne od pracy mogą być juga ustanawiane przez prezydenta lub Sejm na podstawie odrębnych przepisów.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że petycja o ustanowienie 1 sierpnia dniem wolnym od pracy jest już trzecią tego typu inicjatywą. Poprzednie petycje zostały odrzucone przez Sejmową Komisję ds. Petycji, jednak tym razem sytuacja może być inna. Wszystko zależy od decyzji komisji i polityków.
Reasumując, 1 sierpnia 2025 roku może stać się nowym dniem wolnym od pracy dla Polaków. Petycja o ustanowienie tego dnia dniem wolnym od pracy jest już w Sejmie i teraz wszystko zależy od decyzji komisji i polityków. Czy 1 sierpnia stanie się 15. dniem wolnym od pracy w Polsce? Tego możemy się dowiedzieć w najbliższych tygodniach.