W najbliższych dniach, Sejm rozpatrzy petycję dotyczącą ustanowienia 1 sierpnia jako dnia wolnego od pracy. Jest to trzecia próba wprowadzenia tej daty jako święta państwowego. Petycja, złożona przez Stowarzyszenie „Lepszy Sulejówek”, argumentuje, że 1 sierpnia to data wyjątkowo ważna historycznie i emocjonalnie, a ustanowienie jej jako dnia wolnego od pracy przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami i będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju.
1 sierpnia to data, w którą Polacy obchodzą Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, ustanowiony jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Choć to data wyjątkowo ważna historycznie i emocjonalnie, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. To może się jednak zmienić, jeśli petycja zyska poparcie w Sejmie i trafi do legislacji.
Według danych Eurostatu, Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. W 2022 roku, średnia liczba godzin pracy w Polsce wyniosła 1 922 godziny, co jest jednym z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. W związku z tym, potrzeba pielęgnowania pamięci historycznej i zwrócenia uwagi na dobrostan pracowników jest coraz bardziej istotna.
Sejmowa Komisja ds. Petycji zajmie się petycją 2 kwietnia, zaraz po przedstawieniu wniosku przez posła Marcina Józefaciuka. W przeszłości komisja już dwukrotnie odrzuciła podobne propozycje, uzasadniając decyzję możliwymi negatywnymi skutkami gospodarczymi oraz tym, że główne uroczystości odbywają się po godz. 16:00, a więc po zakończeniu pracy. Tym razem jednak atmosfera społeczna może sprzyjać zmianie.
Jeśli petycja zyska poparcie w Sejmie i trafi do legislacji, realna zmiana może wejść w życie w kolejnych latach. Gdyby 1 sierpnia został wprowadzony jako dzień ustawowo wolny od pracy, byłby to już 15. taki dzień w kalendarzu – i pierwszy od lat nowy dzień wolny, obok Wigilii, która będzie wolna od 2025 roku. Aktualnie w Polsce mamy 14 dni ustawowo wolnych od pracy.
W 2025 roku, Polacy mogą spodziewać się nowych zmian w kalendarzu świąt. Choć 1 sierpnia 2025 roku nadal jest zwykłym dniem pracy, jest szansa, że w niedalekiej przyszłości dołączy do kalendarza jako 15. dzień wolny od pracy. Petycja została skierowana do Sejmu i prezydenta – teraz wszystko zależy od dalszych decyzji komisji i polityków.