Od 1 lutego, mieszkańcy Warszawy będą musieli dostosować się do nowych zasad parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Rada m.st. Warszawy przyjęła 9 grudnia ubiegłego roku uchwałę, która wprowadza szereg zmian upraszczających procedury dotyczące parkowania, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.
Abonament mieszkańcawiązany z podatkiem PIT
Najważniejszą nowością będzie powiązanie abonamentu mieszkańca z podatkiem PIT. Abonament będzie przysługiwał wyłącznie osobom, które rozliczyły się z fiskusem za poprzedni rok w Warszawie. Zmiana służy zachęceniu do płacenia PIT w stolicy i ograniczeniu dostępu do przywilejów parkingowych dla osób, które unikają płacenia podatków.
Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych
Od 1 lutego również będą obowiązywać nowe zasady karty N+, która daje osobom niepełnosprawnym możliwość darmowego postoju w całej płatnej strefie. Termin ważności kart został wydłużony do maksymalnie 5 lat. Znika wymóg posiadania prawa jazdy. Od teraz kartę będzie mogła dostać osoba niepełnosprawna, która nie ma prawa jazdy i jest wożona przez rodzinę lub asystenta.
Inne usprawnienia
Prostsza będzie procedura reklamacji. Od 1 lutego będzie się ją składać na specjalnym formularzu. Zmiana ma ułatwić i przyspieszyć procedurę reklamacji. Wprowadzono również – na stałe – możliwość uzyskiwania abonamentu mieszkańca drogą elektroniczną i zrezygnowano z zaświadczeń o zameldowaniu przez osoby wnioskujące o abonament.
Łatwiej będzie parkować
Łatwiej będzie też parkować Honorowym Obywatelom m. st. Warszawy. Otrzymają oni Kartę Honorową, której parametry umożliwią jej odczytanie przez e-kontrolę. Dzięki temu nie ma ryzyka nałożenia opłaty dodatkowej przez e-kontrolę i konieczności jej późniejszego anulowania.
Celem uproszczenia procedur
Celem wszystkich zmian jest uproszczenie procedur związanych z parkowaniem w SPPN. Uchwałę w tej sprawie warszawscy radni podejmowali ponownie. Poprzednio zapisy te znajdowały się w uchwale, którą wojewoda mazowiecki uchylił – ale z innych powodów. Samo uzależnienie wydawania abonamentu czy Karty N+ od podatku PIT nie budziło jego wątpliwości.
Uproszczenie procedur
Warto zauważyć, że nowe zasady parkowania w Warszawie są zgodne z praktyką stosowaną w innych miastach Polski, takich jak Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin. Prawidłowość uzależnienia uzyskania abonamentu od rozliczania podatku w danym mieście została potwierdzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 8 stycznia 2019 r.
Statystyki
Warto zauważyć, że w Warszawie jest około 120 tys. mieszkańców, którzy korzystają z abonamentu mieszkańca. W 2020 roku, w strefie płatnego parkowania, wygenerowano ponad 20 milionów transakcji. W 2021 roku, z kolei, wpłynęło ponad 17 milionów złotych z tytułu opłat za parkowanie.
Wnioski
Nowe zasady parkowania w Warszawie są korzystne dla mieszkańców, którzy rozliczają się z fiskusem za rok poprzedni. Uproszczenie procedur i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych są dużym plusem dla mieszkańców stolicy.