W obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i rosnącego poczucia zagrożenia, temat bezpieczeństwa narodowego zyskuje w Polsce coraz większe znaczenie. Władze podejmują kolejne kroki mające na celu zwiększenie zdolności obronnych kraju, a jednym z kluczowych elementów tego planu są powszechne szkolenia wojskowe, które w połowie marca zapowiedział premier Donald Tusk.
Nowa inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) ma na celu nie tylko wzmocnienie rezerw osobowych Sił Zbrojnych, ale także podniesienie świadomości obronnej społeczeństwa. O tym, jak będą wyglądały szkolenia wojskowe, opowiadał Paweł Mateńczuk „Naval”, były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, obecnie pełnomocnik Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw warunków służby wojskowej.
Szkolenia wojskowe będą podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa będzie składać się z szkoleń proobronnych, które będą trwały kilka dni i będą skierowane do wszystkich zainteresowanych obywateli, którzy ukończyli 18 lat. Druga grupa będzie składać się z szkoleń wojskowych, które będą trwały kilka tygodni i będą skierowane do osób, które chcą poszerzyć swoje umiejętności wojskowe.
Co ważne, w przypadku szkoleń proobronnych nie będzie składana przysięga. Uczestnictwo w nich nie będzie się więc wiązało z wysłaniem na front w przypadku ewentualnej wojny. Pełnomocnik MON zapewnił, że armia nie pozwoli sobie na to, aby „wysyłać kogoś na front po trzech dniach”.
Zachęty do udziału w szkoleniach będą różne. Obecnie za udział w miesięcznym szkoleniu ochotnicy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto, a w przypadku osób do 26. roku życia – netto. Zachętą ma być również możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień, takich jak zawodowe prawo jazdy umożliwiające prowadzenie pojazdów ciężarowych czy zdobycie uprawnień na drony.
Paweł Mateńczuk wskazał, że idealnymi kandydatami do prowadzenia dobrowolnych szkoleń wojskowych są odchodzący z Wojska Polskiego, głównie z powodu emerytury, żołnierze. Jeżeli stworzymy system, a tworzymy go, żeby wrócili do wojska jako instruktorzy, to mamy grupę instruktorów, którzy mają ogólną wiedzę wojskową i specjalistyczną w swoich dziedzinach – wyjaśniał „Naval”.
Niezależnie od nowego programu, MON kontynuuje realizację innych inicjatyw szkoleniowych. Od 5 kwietnia rusza program „Trenuj z wojskiem”, skierowany do wszystkich obywateli. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie obywatelstwa polskiego i wiek od 15 do 65 lat. Kursy będą odbywać się bezpłatnie, w soboty, w różnych jednostkach na terenie kraju. Będą trwały 8 godzin i obejmą intensywne szkolenia praktyczne z zakresu taktyki wojskowej, obsługi broni oraz działań w warunkach polowych.
Nowy program ochotniczych szkoleń wojskowych stanowi kolejny krok w kierunku zwiększenia zaangażowania społeczeństwa w sprawy obronności kraju, oferując jednocześnie uczestnikom cenne umiejętności i korzyści. Paweł Mateńczuk przyznał, że polscy rządzący chcą czerpać z doświadczeń i zaangażowania w życie społeczne obywateli m.in. Finlandii, Szwecji i Szwajcarii.
Według danych MON, w 2022 roku w szkoleniach wojskowych wzięło udział ponad 10 000 osób. Władze liczą, że nowy program przyciągnie jeszcze więcej uczestników i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa narodowego Polski.
Statystyki pokazują, że ponad 70% Polaków uważa, że obronność kraju jest jednym z najważniejszych celów państwa. Ponad 60% respondentów deklaruje, że są gotowi wziąć udział w szkoleniach wojskowych, jeśli otrzymają odpowiednie zachęty.
Wiceszef MON, Marcin Ociepa, powiedział, że nowy program szkoleń wojskowych to „krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa Polski i Europy”. Dodał, że „MON jest gotowe do współpracy z wszystkimi, którzy chcą wziąć udział w szkoleniach wojskowych i przyczynić się do zwiększenia obronności kraju”.
Nowy program szkoleń wojskowych to tylko jeden z elementów strategii obronnej Polski. Władze planują również zwiększyć wydatki na obronę, w tym na sprzęt wojskowy i szkolenia. Ponadto, MON planuje zwiększyć liczbę żołnierzy i rezerwistów, a także poprawić infrastrukturę wojskową.
Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa narodowego Polski i przyczynienie się do zwiększenia stabilności w regionie. Według ekspertów, nowy program szkoleń wojskowych może przyciągnąć dużą liczbę uczestników, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności i wiedzę wojskową.