Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła decyzję w sprawie stawek abonamentu RTV na 2025 rok. Portal Wirtualne Media donosi, że stawki pozostaną niezmienione, co nie jest dobrą wiadomością dla Telewizji Polskiej, borykającej się z problemami finansowymi.
Stawki Abonamentu RTV na 2025 rok
Zgodnie z decyzją KRRiT, stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego na 2025 rok pozostaną na poziomie z 2023 roku:
- Odbiornik radiofoniczny: 8,70 zł miesięcznie
- Odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny: 27,30 zł miesięcznie
Te stawki obowiązują od początku 2023 roku, kiedy to nastąpiła ostatnia podwyżka.
Zwolnienia z Abonamentu RTV
W Polsce prawie 3,7 miliona osób jest zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Zwolnienia te obejmują:
- Osoby powyżej 75. roku życia
- Obywateli ze znacznym stopniem niepełnosprawności
- Osoby całkowicie niezdolne do pracy
- Osoby posiadające pierwszą grupę inwalidzką
- Inwalidów wojennych i wojskowych
- Osoby represjonowane w czasie PRL
- Osoby pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji
Statystyki Opłacania Abonamentu
Pod koniec 2022 roku tylko 34,7% zobowiązanych do opłacania abonamentu RTV faktycznie to robiło. Wśród płacących było 589 tysięcy gospodarstw domowych i 239 tysięcy abonentów instytucjonalnych. To oznacza spadek w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy abonament płaciło nieco ponad 900 tysięcy osób zobowiązanych.
Sankcje za Nieopłacenie Abonamentu
W przypadku braku rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego, można odwołać się od nałożonej kary. Jeżeli odwołanie okaże się bezskuteczne, KRRiT może umorzyć zaległości lub rozłożyć je na raty. W 2022 roku Poczta Polska wnioskowała do KRRiT o umorzenie zaległości dla 3 476 abonentów-dłużników na kwotę 5,1 miliona złotych.
Finansowanie Mediów Publicznych
KRRiT podjęła również decyzję o przekazaniu dodatkowych środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań. Pozostałe spółki mediów publicznych będą musiały jeszcze poczekać na te środki.
Sytuacja Finansowa TVP
Brak podwyżki stawek abonamentu jest szczególnie dotkliwy dla TVP. Mimo że na konta spółki wpłynęło 480 milionów złotych z państwowego przelewu, zarząd TVP informuje, że to „kropla w morzu” potrzeb finansowych. Obecne władze TVP podkreślają trudną sytuację finansową spółki, zwracając uwagę na potrzebę dalszego wsparcia, zwłaszcza po zawetowaniu ustawy okołobudżetowej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Podsumowanie
Decyzja KRRiT o utrzymaniu stawek abonamentu RTV na 2025 rok bez zmian wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony, brak podwyżki może być ulgą dla wielu obywateli, z drugiej jednak, stawia TVP w trudnej sytuacji finansowej. Czy utrzymanie stawek na obecnym poziomie jest słuszne, pokaże czas.
Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami. Śledź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej o ważnych decyzjach i ich wpływie na życie codzienne.