Wkrótce wejście w życie nowych przepisów dotyczących wynagrodzeń minimalnych w Polsce. Od 1 stycznia 2026 roku, złe praktyki wypłat wynagrodzeń zleceniobiorcom mają zostać ograniczone. Ministerstwo Pracy przygotowało projekt, który wprowadza istotne zmiany w terminach wypłat wynagrodzeń i karach za niewypłacanie lub zaniżanie minimalnej stawki godzinowej.

Szybsze wypłaty wynagrodzeń

Nowe przepisy nakładają na pracodawców obowiązek wypłaty wynagrodzeń nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego. To odpowiedź na dotychczasową praktykę opóźniania wypłat w oczekiwaniu na zebranie i podsumowanie danych o przepracowanych godzinach.

Kary za niewypłacanie lub zaniżanie wynagrodzenia

Za niewypłacanie lub zaniżanie minimalnej stawki godzinowej kara będzie wynosić od 1500 do 45000 złotych. Dotychczas przepisy przewidywały grzywnę od 1000 do 30000 złotych, ale tylko za wypłatę zaniżonego wynagrodzenia. Nowe regulacje obejmą również przypadki całkowitego braku wypłaty.

Nowe zasady ustalania płacy minimalnej

Minimalne wynagrodzenie będzie ustalane według nowych zasad. Będzie ono powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, przyjmując wartość referencyjną na poziomie 55 procent prognozowanej średniej płacy. Dodatkowo, minimalne wynagrodzenie będzie dotyczyć wyłącznie płacy zasadniczej, bez dodatków.

Waloryzacja płacy minimalnej

Przewidziano mechanizm podwójnej waloryzacji w ciągu roku, jeśli prognozowana inflacja przekroczy 5 procent. W takim przypadku płaca minimalna będzie podnoszona zarówno w styczniu, jak i w lipcu. Przy niższej inflacji podwyżka nastąpi tylko raz w roku – w styczniu.

Celem nowych przepisów jest lepsza ochrona pracowników i zleceniobiorców, a także dostosowanie polskiego prawa do standardów unijnych. Ministerstwo Pracy podkreśla, że zmiany są szczególnie istotne w kontekście ochrony wynagrodzeń osób najniżej zarabiających.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version