Zwolnienia z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego od lat budzą wiele emocji. Do tej pory pewne grupy były z niego wyłączone, jednak zmiany wprowadzone z początkiem 2025 roku mogą dotknąć także tych osób. Czy wdowy i wdowcy będą musieli płacić abonament? Oto, co wiemy na ten moment.
Kto obecnie jest zwolniony z opłat abonamentowych?
W Polsce, z opłacania abonamentu RTV zwolnione są m.in. osoby powyżej 60. roku życia, które otrzymują nie więcej niż 50% przeciętnego wynagrodzenia z ZUS-u, osoby powyżej 75. roku życia, a także te zaliczone do I grupy inwalidzkiej.
Jednak tylko 35% zobowiązanych osób płaci abonament, co od dawna stanowi problem. W związku z tym, rząd rozważa jego całkowitą likwidację, a publiczne media mogłyby być finansowane z budżetu państwa. Nim jednak to nastąpi, nadchodzą zmiany, które mogą dotknąć osoby dotychczas zwolnione z opłat.
Co zmieni się w 2025 roku?
Od stycznia 2025 roku w życie wejdzie tzw. renta wdowia, co oznacza, że wdowy i wdowcy będą mogli otrzymać 15% świadczenia zmarłego małżonka lub przejąć te świadczenia, jeśli są wyższe od ich własnych. Problem pojawia się w sytuacji, gdy seniorzy pobierający rentę wdowią nie będą mogli uzyskać zaświadczenia o wysokości swoich dochodów, co jest kluczowe przy przedłużeniu zwolnienia z abonamentu RTV.
Obecnie nie ma jasnych informacji, kiedy przepisy zostaną zaktualizowane, aby wdowy i wdowcy mogli nadal korzystać ze zwolnień z opłat. Istnieje jednak możliwość, że osoby dotychczas zwolnione z abonamentu będą musiały przygotować się na dodatkowe wydatki w 2025 roku.
Co dalej?
Rząd prawdopodobnie dostosuje przepisy, aby osoby korzystające z renty wdowiej miały dostęp do zaświadczeń o wysokości emerytury. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie te zmiany zostaną wprowadzone. Pewne jest natomiast, że osoby, które do tej pory nie musiały płacić, mogą znaleźć się w nowej sytuacji finansowej od początku 2025 roku.