Od 1 stycznia 2024 roku, weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chociaż nowa ustawa zreformała system wsparcia, osoby, które już nabyły prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, mogą spać spokojnie – ich prawa zostały zachowane.
Co się zmieniło?
W ramach nowej ustawy, art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który regulował zasady przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego, został uchylony. Jednak, ze względu na przepisy przejściowe, prawa nabyte do specjalnego zasiłku opiekuńczego pozostają ważne. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że ochrona ta dotyczy również opiekunów, którzy uzyskali prawo do świadczeń opiekuńczych według starych zasad obowiązujących do końca 2023 roku.
Specjalny zasiłek opiekuńczy – co to jest?
Specjalny zasiłek opiekuńczy, który wynosi 620 złotych miesięcznie, przysługuje tym, którzy na podstawie obowiązków alimentacyjnych lub jako małżonkowie, zrezygnowali z pracy zarobkowej dla sprawowania stałej opieki nad osobą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Świadczenie to jest także dostępne, jeśli dochód na osobę w rodzinie opiekuna i osoby niepełnosprawnej nie przekracza 764 zł netto, co jest ustalane na podstawie dochodów z roku poprzedniego.
Nowe perspektywy
Mimo zmian prawnych, istotne jest, by obecni i przyszli beneficjenci świadczeń opiekuńczych dokładnie zapoznali się z nowymi regulacjami oraz warunkami, na jakich mogą korzystać z pomocy państwa. Nowa ustawa o świadczeniu wspierającym otwiera drogę dla nowych form wsparcia, jednocześnie gwarantując, że osoby, które już nabyły prawa do pewnych świadczeń, nie zostaną bez nich.
Ważne zmiany demograficzne i społeczne
Nowe przepisy podkreślają zaangażowanie państwa w pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, co jest szczególnie ważne w kontekście dynamicznych zmian demograficznych i społecznych. Pomimo wygaszania pewnych form wsparcia, państwo wydaje się kierować ku zapewnieniu bardziej celowanych i adekwatnych do potrzeb środków pomocowych.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce żyje około 4,5 miliona osób z niepełnosprawnościami, co stanowi około 12% społeczeństwa. Dlatego, wsparcie dla tej grupy społecznej jest szczególnie ważne.
Co dalej?
Osoby, które są zainteresowane świadczeniem wspierającym, powinny dokładnie zapoznać się z nowymi regulacjami i warunkami, na jakich mogą korzystać z pomocy państwa. Nowa ustawa o świadczeniu wspierającym otwiera drogę dla nowych form wsparcia, które mogą pomóc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom w codziennym życiu.