Grobowiec został odnaleziony na starożytnym cmentarzysku w Abydos, około siedem metrów pod ziemią. Jak wskazują badacze, grobowiec został najpewniej już dawno obrabowany. Nazwisko króla, który był tam pochowany, było dawniej zapisane przy wejściu, ale tekst ten nie przetrwał – wyjaśnił prof. Josef Wegner, archeolog z Uniwersytetu Pensylwanii i jeden z kierowników wykopalisk.

Choć grobowiec jest pusty, badacze przypuszczają, że mógł należeć do jednego z władców zapomnianej dynastii Abydos – lokalnej linii królewskiej, której pochówki do dziś pozostają nieodnalezione. Wegner zaznacza, że „wśród możliwych kandydatów są królowie z zapomnianej dynastii Abydos, którzy rządzili wówczas na tym obszarze, a ich miejsce pochówku wciąż jest nieznane”.

Drugi Okres Przejściowy, w który wpisuje się to znalezisko, to czas rozbicia politycznego i upadku centralnej władzy w Egipcie, przypadający – według części badaczy – na lata 1640–1540 p.n.e. Był to moment pomiędzy Średnim a Nowym Państwem, gdy Egipt znajdował się pod rządami różnych rywalizujących ze sobą frakcji. W tym fascynującym i nie do końca poznanym okresie Egipt był podzielony pomiędzy nawet cztery zwaśnione królestwa, a Dynastia Abydos rządziła jednym z nich – dodał prof. Wegner.

Choć tożsamości pochowanego króla nie udało się ustalić, odkrycie rzuca nowe światło na nieznane epizody egipskiej historii i może stanowić punkt wyjścia do kolejnych przełomowych ustaleń. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, odkrycie to jest jednym z najważniejszych w ostatnich latach i może zmienić nasze rozumienie historii Egiptu.

Egipt jest krajem o bogatej historii, sięgającej ponad 5 tysięcy lat wstecz. Starożytny Egipt był jednym z najważniejszych cywilizacji świata starożytnego, a jego dziedzictwo wciąż jest wskaźnikiem rozwoju i postępu. Odkrycia takie jak to, dokonane przez zespół prof. Wegnera, są ważnym wkładem w rozwój wiedzy o starożytnym świecie i pomagają nam lepiej zrozumieć przeszłość.

Według danych z 2019 roku, Egipt jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów świata, z ponad 13 milionami turystów rocznie. Turystyka jest ważnym źródłem dochodu dla egipskiej gospodarki, a odkrycia takie jak to, dokonane przez zespół prof. Wegnera, mogą przyciągnąć jeszcze więcej turystów do Egiptu.

Wnioski z odkrycia są znaczące i mogą zmienić nasze rozumienie historii Egiptu. Zespół prof. Wegnera planuje kontynuować badania i wykopaliska, aby uczynić więcej odkryć i poznać więcej o starożytnym Egipcie. Jasne jest, że odkrycie to jest ważnym wkładem w rozwój wiedzy o starożytnym świecie i pomaga nam lepiej zrozumieć przeszłość.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version