Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który jest ścigany przez polską prokuraturę i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, ma nową pracę. Stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności, ośrodka bliskiego rządowi premiera Viktora Orbana. Instytucja opublikowała już raport na temat sytuacji w Polsce, co może mieć znaczące konsekwencje dla polskiej polityki.
Polsko-Węgierski Instytut Wolności to nowa instytucja, która ma na celu analizę trendów politycznych w Polsce i na Węgrzech. Instytut powstał w ramach prorządowego węgierskiego Centrum Praw Podstawowych, które jest bliskie rządowi premiera Viktora Orbana. O powołaniu instytutu poinformowano na konferencji prasowej, na której wystąpił Marcin Romanowski oraz szef Centrum Praw Podstawowych – Miklos Szantho.
Misja instytutu polega na tym, aby „podejmować analizy trendów politycznych w Polsce i na Węgrzech oraz poszukiwać skutecznych mechanizmów obrony przed zagrożeniami dla wolności i tożsamości narodów”. Instytut opublikował już pierwsze, ponad 40-stronicowe opracowanie na temat sytuacji w Polsce. W oświadczeniu na temat misji instytutu napisano, że „Polska stała się dziś laboratorium eksperymentów, w którym wartości stanowiące fundamenty cywilizacji zachodniej są kwestionowane i nieustannie atakowane”.
Centrum Praw Podstawowych jest organizatorem m.in. węgierskiej edycji konferencji środowisk konserwatywnych CPAC, czyli Conservative Political Action Conference, największej imprezy politycznej skrajnej prawicy w USA. Marcin Romanowski – były wiceminister sprawiedliwości, obecnie poseł PiS – jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulowanie konkursami na środki z tego funduszu, który nadzoruje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Azyl polityczny na Węgrzech otrzymany przez Marcina Romanowskiego może mieć znaczące konsekwencje dla polskiej polityki. W połowie marca węgierski parlament uchwalił nowe przepisy dotyczące współpracy w sprawach karnych z państwami UE, które dają prokuratorowi generalnemu możliwość odwołania się od ewentualnej decyzji sądu o przekazaniu Romanowskiego stronie polskiej. Węgierski sąd najwyższy, Kuria, mógłby uchylić decyzję sądu niższej instancji o przekazaniu poszukiwanego w Polsce polityka.
Reakcje polityków na powołanie Marcina Romanowskiego na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności są różne. Piotr Kaleta, poseł PiS, ujawnił w programie „Czarno na białym” w TVN, że Romanowski prawdopodobnie dostał jeszcze inną misję od polskiego rządu. Poseł Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie, bo taką mamy władzę, taką mamy prokuraturę, takie mamy podejście do rządów prawa – powiedział Kaleta. Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy, powiedział, że Romanowski znajduje pracę u Orbana, a Orban jest najbliższym przyjacielem Putina. To tak naprawdę jakby Romanowski pracował dla Putina – dodał.
Węgry to kraj, który od kilku lat jest w centrum uwagi polityków i ekspertów z całego świata. Władze węgierskie, na czele z premierem Viktorem Orbanem, prowadzą politykę, która jest krytykowana przez wiele państw UE. Węgry są także ważnym partnerem Polski w ramach Unii Europejskiej.
Polska jest krajem, który również przeżywa wiele wyzwań politycznych. Kraj jest podzielony politycznie, a władze są krytykowane przez opozycję za naruszanie zasad demokracji. Polska jest także ważnym partnerem Węgier w ramach Unii Europejskiej.
W najbliższych latach Polska i Węgry będą musiały stawić czoła wielu wyzwaniom, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Kraje te będą musiały wzmocnić swoją współpracę, aby przezwyciężyć trudności i uwzględnić interesy obu stron. Będzie to wymagało dużej dozy dialogu i zrozumienia między politykami i ekspertami z obu krajów.
Nowa praca Marcina Romanowskiego to only jeden z elementów skomplikowanej układanki politycznej w Polsce i na Węgrzech. Polityka w tych krajach jest bardzo dynamiczna i może ulegać zmianom w każdej chwili. Dlatego też obserwowanie aktualnych wydarzeń i analiza trendów politycznych jest kluczowa dla zrozumienia sytuacji w tych krajach.