Za kilka miesięcy oficjalnie wdrożony zostanie system kaucyjny w Polsce. Niektóre sieci handlowe, takie jak Lidl i Biedronka, już testują ten system. Od 1 stycznia 2025 roku sklepy zaczną doliczać kaucje do poszczególnych produktów. Klienci będą mogli odzyskać pieniądze, oddając butelki do specjalnych maszyn, tzw. butelkomatów. Na jakie kwoty powinniśmy się przygotować?

System kaucyjny rusza za kilka miesięcy

1 stycznia 2025 roku w Polsce wprowadzony zostanie tzw. system kaucyjny. Co to oznacza? Niektóre opakowania zostaną objęte dodatkową opłatą. System obejmie:

  • Jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do trzech litrów pojemności
  • Metalowe puszki o pojemności do jednego litra
  • Opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra

Chociaż do oficjalnego wdrożenia zmian zostało jeszcze kilka miesięcy, niektóre sklepy już postawiły przed swoimi punktami tzw. butelkomaty. To maszyny, do których klienci mogą wrzucać zużyte puszki i butelki, a w zamian za nie otrzymać rabat na zakupy. Na razie system ten jest w fazie testów, ponieważ kaucje nie są jeszcze doliczane do cen poszczególnych produktów. Wszystko jednak zmieni się 1 stycznia.

Jakich podwyżek powinniśmy się spodziewać?

Od 1 stycznia 2025 roku system odbioru opakowań będzie znacznie bardziej zorganizowany. Butelkomaty pojawią się we wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych, czyli takich, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych. Klienci będą mogli wrzucać do nich butelki objęte kaucją, co zagwarantuje im zwrot dodatkowych kosztów.

Co z osobami, które nie będą korzystać z butelkomatów?

Tacy klienci muszą przygotować się na to, że niektóre produkty staną się po prostu droższe. Opłaty kaucyjne zaczną być doliczane wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego. Za każdą butelkę szklaną zapłacimy dodatkowo 1 zł kaucji, za plastikową butelkę lub aluminiową puszkę będzie to 50 groszy. W przyszłości system kaucyjny obejmie również opakowania po mleku. Na razie jednak rząd pracuje nad zaplanowaniem warunków odbioru takich opakowań, ponieważ butelkomaty są obecnie wątpliwe pod względem sanitarnym.

Korzyści systemu kaucyjnego

System kaucyjny ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i promowanie recyklingu. Wprowadzenie kaucji za opakowania ma zachęcić konsumentów do zwracania butelek i puszek, co z kolei zmniejszy ilość śmieci trafiających na wysypiska. System ten jest już stosowany w wielu krajach Europy i przynosi pozytywne efekty w zakresie ochrony środowiska.

Nowy system kaucyjny w Polsce, który rusza od 1 stycznia 2025 roku, wprowadzi dodatkowe opłaty za niektóre opakowania. Chociaż zmiany te mogą początkowo budzić pewne obawy, ich celem jest przede wszystkim poprawa stanu środowiska i promowanie recyklingu. Dzięki butelkomatom klienci będą mogli odzyskać część pieniędzy, a system kaucyjny pomoże w redukcji ilości odpadów. Przygotujmy się więc na nadchodzące zmiany i wykorzystajmy je jako krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version