Od 2 października, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) otwiera swoje drzwi dla studentów i pracowników uczelni przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. To oznacza, że zmiany w godzinach otwarcia biblioteki umożliwią korzystanie z jej zbiorów i usług 24 godziny na dobę. Jak informuje BUW, częściowo będzie funkcjonowała w trybie bezobsługowym, co pozwoli użytkownikom na swobodne korzystanie z dostępnych zasobów.
Co to oznacza dla użytkowników?
Od poniedziałku do soboty, w godzinach 9-21, będą czynne następujące punkty: Zapisy i Informacja wstępna, Wypożyczalnia, Czytelnia i Informatorium. W niedzielę, w godzinach 15-20, tylko Informatorium będzie dostępne. W pozostałych godzinach, BUW będzie otwarty w trybie bezobsługowym, co umożliwi użytkownikom dostęp do zbiorów w Wolnym Dostępie, WiFi (BUW.Hotspot) i e-zbiorów.
Warunki korzystania z biblioteki
Aby korzystać z biblioteki w trybie bezobsługowym, użytkownicy muszą posiadać ważną kartę biblioteczną. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą aktywować swoją legitymację jako kartę biblioteczną w dowolnym momencie. Osoby spoza uczelni muszą zaplanować pierwszą wizytę w BUW w godzinach otwarcia punktu zapisów.
Usługi w trybie bezobsługowym
W trybie bezobsługowym, użytkownicy mogą wypożyczać książki z Wolnego Dostępu i Księgozbioru Dydaktycznego, prolongować termin ich zwrotu oraz opłacić karę za przetrzymywanie książek. Dodatkowo, można odbierać książki z książkomatu, zamówione wcześniej z Magazynu, oraz zwracać wypożyczone książki do trezora albo przez selfczeki.
Dane liczbowe
Według danych z 2022 roku, BUW posiada ponad 2,5 miliona woluminów, w tym ponad 1,5 miliona książek i ponad 1 milion czasopism. Biblioteka jest jedną z największych i najbardziejnowoczesnych bibliotek akademickich w Polsce, z ponad 30 000 metrów kwadratowych powierzchni.
Wnioski
Wprowadzenie trybu bezobsługowego w BUW to znaczące ułatwienie dla studentów i pracowników uczelni, którzy mogą teraz korzystać z biblioteki w dowolnym momencie. To także duże ułatwienie dla osób spoza uczelni, które mogą korzystać z zbiorów i usług biblioteki w godzinach, które im pasują. Zmiany w godzinach otwarcia BUW są kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnej i dostępnej biblioteki, która odpowiada potrzebom współczesnych użytkowników.