W następstwie najnowszego sondażu opinii publicznej opublikowanego w niedzielę, niemiecka polityka przedstawia się następująco: Chrześcijańska Unia Demokratyczna (CDU) oraz Chrześcijańsko-Społeczna Unia (CSU), zwane potocznie „Unią” pozostają liderem na siedem tygodni przed wyborami do Bundestagu, osiągając 31 proc. poparcia.
Na drugim miejscu plasuje się Alternative für Deutschland (AfD), partia prawicowo-populistyczna, która zdobyła 20 proc. poparcia wyborców. Wynik ten potwierdza znaczącą rolę AfD w niemieckiej polityce.
Wyniki sondażu opublikowanego przez Instytut INSA dla gazety „Bild am Sonntag” pokazują również, że Socjaldemokraci (SPD) notują niewielki spadek poparcia, które obecnie wynosi 16 proc. W porównaniu z ubiegłym tygodniem, poparcie dla socjaldemokratów spadło o jeden punkt procentowy.
Natomiast Zieloni, partia ekologiczna, zanotowali nieznaczny wzrost w sondażu, uzyskując 13 proc. poparcia. Zieloni są coraz popularniejszym wyborem dla wyborców, którzy kładą nacisk na ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.
Wyniki sondażu pokazują również, że Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW), nowa partia lewicowo-populistyczna powstała w styczniu 2024 roku, uzyskała 7 proc. poparcia. Warto zauważyć, że Sojusz Sahry Wagenknecht nie przekroczyłby progu wyborczego, podobnie jak liberałowie (FDP), którzy uzyskali 4 proc. oraz Partia Lewicy, z wynikiem 3 proc..
Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego. Wyniki sondażu będą miały znaczący wpływ na kampanię wyborczą i ostateczne wyniki wyborów.
Warto zauważyć, że wybory w Niemczech będą miały również wpływ na politykę europejską. Niemcy są jednym z liderów Unii Europejskiej i decyzje podejmowane w Berlinie będą miały wpływ na kraje członkowskie UE.
W przededniu wyborów, wszystkie partie polityczne w Niemczech są coraz bardziej aktywne w swoich kampaniach, próbując przekonać wyborców do swoich idei i programów. Wybory w Niemczech będą miały znaczący wpływ na przyszłość kraju i UE.