W Polsce, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Według danych Ministerstwa Infrastruktury, w 2020 roku, na polskich drogach doszło do 34 444 wypadków, w wyniku których zginęło 3 134 osób, a 43 622 zostało rannych. Wśród przyczyn tych wypadków, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych, odpowiedzialną za około 30% wszystkich wypadków.

Dlatego policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego podejmują coraz częściej akcje edukacyjne i kontrolne, aby ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych przez nadmierną prędkość. Jednym z przykładów takiej akcji jest controla drogowa przeprowadzona przez policjantów z grupy SPEED z wadowickiej komendy.

Kierowca Land Rovera ukarany za nadmierną prędkość

11 stycznia br., policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierującego Land Roverem, który pędził z prędkością 138 km/h na drodze powiatowej nr 1768 w miejscowości Wyźrał. To obszar, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Kierowca wyprzedzał inne pojazdy na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi jako zakręty niebezpieczne oraz na „podwójnej ciągłej”.

Za popełnione wykroczenia, kierowca został ukarany trzema mandatami karnymi na łączną kwotę 3700 złotych i 20 punktami karnymi. Stracił także prawo jazdy. Według nowego taryfikatora mandatów, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, za przekroczenie prędkości o 88 km/h, kierowca otrzymał mandat w wysokości 2500 złotych i 10 punktów. Za niestosowanie się do znaku P-4 otrzymał mandat w wysokości 200 złotych i 5 punktów, a za wyprzedzanie na zakrętach – mandat w wysokości 1000 złotych i 5 punktów.

Konsekwencje przekroczenia prędkości

Przekroczenie prędkości jest nie tylko niebezpieczne, ale również może mieć poważne konsekwencje. W Polsce, za przekroczenie prędkości o lebih niż 50 km/h, kierowca może otrzymać mandat karny w wysokości od 100 do 500 złotych i 2-10 punktów karnych. W najpoważniejszych przypadkach, kierowca może stracić prawo jazdy.

Według danych Ministerstwa Infrastruktury, w 2020 roku, nadmierna prędkość była przyczyną 34% wszystkich wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 915 osób, a 14 142 zostało rannych.

Akcje edukacyjne i kontrolne

Policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego podejmują coraz częściej akcje edukacyjne i kontrolne, aby ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych przez nadmierną prędkość. Jednym z przykładów takiej akcji jest akcja „Zwiększamy Bezpieczeństwo”, która miała miejsce w listopadzie 2020 roku. W ramach tej akcji, policjanci kontrolowali prędkość i zachowanie kierowców na drogach.

Wnioski

Nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Dlatego policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego podejmują coraz częściej akcje edukacyjne i kontrolne, aby ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych przez nadmierną prędkość. Jest to bardzo ważne, ponieważ wypadki drogowe mogą mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla kierowców, ale również dla pasażerów i innych użytkowników dróg.

Warto więc pamiętać o tym, aby zawsze przestrzegać ograniczeń prędkości i stosować się do znaków drogowych. Dzięki temu, możemy zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version