W 2025 roku Polska wprowadza nowe święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które będzie obchodzone 14 lutego. Tego dnia w 1942 roku powołano Armię Krajową, najliczniejszą podziemną organizację z czasów II wojny światowej. Nowe święto zostało ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 9 stycznia 2025 roku, zdecydowaną większością głosów – 429 posłów poparło tę inicjatywę, niezliczając głosów sprzeciwu ani wstrzymujących się.
Armia Krajowa odegrała kluczową rolę w walce o niepodległość Polski. W szczytowym momencie liczyła ponad 350 tys. żołnierzy, z czego około 10 tys. stanowili oficerowie, a 35-40 tys. to ochotnicy walczący w oddziałach leśnych. To święto jest nie tylko gestem wobec przeszłości, ale także przesłaniem do przyszłych pokoleń o pamięci i szacunku dla polskich bohaterów.
Należy jednak zauważyć, że nie każde święto państwowe oznacza dzień wolny od pracy. Tak też będzie w przypadku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. 14 lutego 2025 roku sklepy i zakłady pracy będą funkcjonować normalnie. Co więcej, w 2025 roku Polacy będą mieli 14 dni ustawowo wolnych od pracy, w tym nowy dzień wolny, którym będzie Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia).
Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce odnotowano 12 dni wolnych od pracy. Nowe święto państwowe wprowadzi więc jeden dodatkowy dzień wolny, który będzie miał miejsce 24 grudnia. Wigilia Bożego Narodzenia już wcześniej była obchodzona jako święto, jednak od 2025 roku staje się ona oficjalnym dniem wolnym od pracy.
Nowe święto państwowe jest ważnym krokiem w kierunku upamiętnienia historii Polski i żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli o wolność i niepodległość kraju. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będzie oportunnością do uczczęcia pamięci tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o Polskę.
Święto to będzie także okazją do edukowania młodszych pokoleń o historii Polski i rolach, jakie odegrali żołnierze Armii Krajowej. Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, w 2022 roku 92% uczniów w Polsce deklarowało znajomość historii II wojny światowej, przy czym 71% z nich potrafiło wymienić Armię Krajową jako jedną z najważniejszych organizacji podziemnych.
W przyszłym roku Polacy będą mogli uczcić pamięć żołnierzy Armii Krajowej i inne ważne święta, takie jak Święto Niepodległości (11 listopada) czy Boże Narodzenie (25-26 grudnia). Nowe święto państwowe wniesie więc nowy wymiar w obchody świąt w Polsce, podkreślając znaczenie pamięci i szacunku dla polskich bohaterów.