W ostatnich czasach relacje między Polską a Białorusią na granicy są coraz bardziej napięte. Według Straży Granicznej, w Czeremsze doszło do incydentu, który wskazuje na eskalację napięcia między tymi dwoma krajami. Około godziny 17:00 służby białoruskie przecięły zaporę z drutu kolczastego, a następnie w kilku godzinach oddały strzały z broni. Najprawdopodobniej były to strzały w powietrze.

Jak informuje por. Anna Michalska ze Straży Granicznej, trzy razy w ostępach kilku godzin Białorusini oddali strzały z broni długiej. Dodatkowo, służby białoruskie rzuciły kamieniami, oślepiały laserami, padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków i Polski. Cały incydent trwał około godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się.

Według danych Straży Granicznej, od początku roku polsko-białoruska granica jest coraz bardziej niebezpieczna. W ciągu ostatnich miesięcy doszło do kilkudziesięciu incydentów, w których Białorusini próbowali naruszyć granicę. Wielokrotnie padały także groźby wobec służb polskich i mieszkańców przygranicznych regionów.

Granica pod obserwacją

Granica polsko-białoruska jest obszarem, który od dawna jest krytycznym punktem napięcia między Polską a Białorusią. W 2020 roku doszło do eskalacji napięcia, kiedy to Białoruś podejmowała próby infiltracji migrantów na terytorium Polski. Wtedy to polskie służby graniczne i wojsko zostały skierowane do ochrony granicy.

W ciągu ostatnich lat Polska zwiększyła swoją obecność na granicy, aby zapobiec nielegalnej migracji i przestępstwom. W 2020 roku Straż Graniczna miała do dyspozycji 12 tysięcy funkcjonariuszy, a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 15 tysięcy.

Współpraca międzynarodowa

W związku z narastającym napięciem na granicy, Polska i Unia Europejska podjęły współpracę, aby zapobiec eskalacji konfliktu. W 2020 roku Komisja Europejska udzieliła Polsce wsparcia finansowego w wysokości 100 mln euro na zwiększenie bezpieczeństwa granicy.

Również Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) włączyła się w te działania, w ramach których tworzone są misje obserwacyjne na granicy. Celem tych misji jest monitorowanie sytuacji i zapobieganie eskalacji konfliktu.

Bezpieczeństwo granicy a prawo międzynarodowe

Współczesne naruszenia granicy przez Białorusinów są sprzeczne z prawem międzynarodowym. Artykuł 2 Traktatu o granicy państwowej między Polską a Białorusią z 1992 roku stanowi, że granica pomiędzy oboma krajami powinna być poszanowana i ochroniona przez odpowiednie służby.

Warto również zwrócić uwagę, że naruszenia granicy mogą prowadzić do konsekwencji humanitarnych. W 2020 roku z powodu naruszeń granicy przez Białoruś tysiące osób zostało odizolowanych na granicy, co spowodowało kryzys humanitarny.

Wobec narastającego napięcia na granicy, Polska i Unia Europejska powinny podejmować jednoznaczne kroki, aby zapobiec eskalacji konfliktu i ochronić granicę. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców przygranicznych regionów i ochronić integralność terytorium państwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version