Wiele osób zastanawia się, jak daleko mogą sięgać wpływy osób pełniących funkcje publiczne. Najnowsze doniesienia z Małopolski rzucają nowe światło na tę kwestię. Do Prokuratury Rejonowej w Krakowie wpłynęło zawiadomienie dotyczące Barbary Nowak, byłej kurator oświaty z Małopolski. Podejrzenie dotyczy popełnienia przestępstwa polegającego na nieprawidłowym rozliczaniu podróży samochodem służbowym, czyli kilometrówek.
Według informacji, które uzyskaliśmy, małopolskie kuratorium oświaty zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Barbarę Nowak. Jak podkreśliła Gabriela Olszowska, obecna kurator oświaty, „to jest podejrzenie, a nie stwierdzenie” i to prokurator będzie musiał sprawdzić, czy doszło do przestępstwa.
Dokumentacja dotycząca ewentualnego popełnienia przestępstwa pochodzi z lat 2019-2023 i sugeruje, że mogło dojść do 30 zdarzeń polegających na niewłaściwym wykorzystaniu samochodu służbowego przez byłą kurator. Chodzi o wyjazdy bez delegacji, na które zgodę powinien dać wojewoda. Rozbieżności w zapisach na fakturach i w karcie kierowcy mogą świadczyć o nieprawidłowościach.
Gabriela Olszowska stwierdziła, że „niewłaściwe wykorzystanie samochodu służbowego” mogło doprowadzić do niewłaściwego wydania pieniędzy publicznych. „To nie są kilometrówki europosła z PiS Ryszarda Czarneckiego, które miały służyć zarabianiu pieniędzy. To raczej traktowanie służbowego auta jak taksówki, którą można się rozbijać po całej Polsce” – powiedziała.
Barbara Nowak, odnosząc się do sprawy, stwierdziła, że nie zna zarzutów. Jednak, jak wynika z przeprowadzonej analizy, Barbara Nowak pełniła funkcję kurator oświaty w latach 2016-2023 i była znana z kontrowersyjnych działań oraz wypowiedzi. Uniwersytet Jagielloński nazwała „agencją towarzyską”, podważała skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19, nazywając je „eksperymentem”, modliła się o „uzdrowienie gejów”. Obecnie jest radną sejmiku małopolskiego z ramienia PiS.
Ten przypadek pokazuje, jak ważne jest nadzór i kontrola władz publicznych. Ludzie, którzy zajmują stanowiska publiczne, powinni być świadomi, że ich działania są monitorowane i oceniane przez społeczeństwo. Nadużycie władzy nie może być tolerowane i powinno być karane.
Źródło: Gazeta Prawna
Aktualne dane:
* W 2020 roku w Polsce doszło do 135 344 przestępstw przeciwko mieniu, z czego 15 634 to oszustwa – według danych Komendy Głównej Policji.
* W 2020 roku w Małopolsce doszło do 17 439 przestępstw, z czego 2 314 to oszustwa – według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
* Według danych Najwyższej Izby Kontroli, w 2020 roku łączna liczba spraw dotyczących przestępstw finansowych w Polsce wyniosła 12 445.