W Polsce wirus SARS-CoV-2 nie oszczędził nawet najwyższych urzędników państwowych. Minister Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau, jest jednym z nich. Wczoraj rzecznik resortu, Łukasz Jasina, potwierdził, że szef polskiej dyplomacji uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Mimo że minister Rau otrzymał już trzy dawki szczepionki na COVID-19, wirus udało się mu zakazić. Na szczęście, jak zapewnił rzecznik ministerstwa, szef resortu czuje się dobrze i pozostaje w dobrej kondycji zdrowotnej.
W związku z zakażeniem, minister Rau został zmuszony odwołać swoje wizyty w Hiszpanii i na Malcie. Zamiast tego, będzie wykonywał swoje obowiązki zdalnie, w sposób zgodny z procedurami przewidzianymi dla osób zakazonych COVID-19.
Ten fakt nie jest jednak niczym nowym w polskiej polityce. Jeszcze w październiku 2021 roku, ze względu na zalecenia lekarskie, minister Rau ograniczył swoją aktywność zawodową. Mimo to, nadal pełni funkcję ministra spraw zagranicznych od 2020 roku, zastępując Jacka Czaputowicza.
Warto zauważyć, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, które najbardziej dotkliwie odczuły skutki pandemii COVID-19. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce wykryto już ponad 4,2 miliona przypadków COVID-19, a liczba zgonów przekroczyła 105 tysięcy.
Mimo to, Polska kontynuuje swoją walkę z pandemią, a władze podejmują coraz więcej działań, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednym z takich działań jest kampania szczepień, która ma na celu uchronić mieszkańców Polski przed ciężkimi przypadkami COVID-19.
Warto podkreślić, że szczepienia na COVID-19 są jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed tym wirusem. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce już ponad 26 milionów osób otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.
Ten fakt powinien stanowić mobilizację do dalszej walki z pandemią, a przypadki osób zakazonych COVID-19, takich jak minister Rau, powinny być ostrzeżeniem dla wszystkich, aby podejmować odpowiednie środki ostrożności i chronić się przed tym wirusem.
Źródła:
* Ministerstwo Spraw Zagranicznych
* Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
* Ministerstwo Zdrowia