Wielu z nas zna ten scenariusz: jedziecie drogą, mijacie radiowóz policji i kontynuujecie jazdę. Jednak w teorii nic wielkiego nie dzieje się, aż do momentu, kiedy na horyzoncie pojawia się drugi radiowóz. To już „po zawodach”. Policja znaleziono sposób na złapanie pijanych kierowców, a to za pomocą „korridory kontroli”.

Jak donosi portal „Wirtualna Polska”, w wielu miejscach Polski ruszyły masowe kontrole kierowców. W wyniku takich kontroli, policja wybiera takie miejsca, gdzie nie ma możliwości ucieczki. Często są to kilkaset metrów drogi bez żadnych rozwidleń i możliwości ucieczki, np. pola lub drogi z dużymi wałami. Jedyna szansa pijanych kierowców to zamiana miejsc, co oczywiście jest niezgodne z przepisami.

Według danych Policji, w 2020 roku w Polsce odnotowano 33 444 przypadki jazdy pod wpływem alkoholu. To o 12% więcej niż w roku poprzednim. Warto zatem zadać pytanie, czy takie kontrole są skuteczne w walce z pijanymi kierowcami?

W komentarzach do artykułu, wielu użytkowników wyraziło swoje zdanie na ten temat. Niektórzy twierdzą, że takie kontrole są niezgodne z prawem, ponieważ policja nie ma prawa zatrzymywać kierowców bez dowodów potencjalnego złamania prawa. Inni są zdania, że takie kontrole są konieczne, aby zapobiec wypadkom drogowym.

Według danych „Polskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”, w 2020 roku na polskich drogach doszło do 35 541 wypadków, w których zginęły 2 865 osób, a 44 323 zostały ranne. Co więcej, 23% wypadków było spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu.

Mimo kontrowersji, policja nie zamierza zwalniać tempa. W wyniku takich kontroli, wielu pijanych kierowców zostało zatrzymanych i ukaranych. Czy takie kontrole są skuteczne? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Jedno jest pewne – takie kontrole są niebezpieczne dla pijanych kierowców, którzy mogą stracić prawo jazdy lub nawet trafić do więzienia.

Źródła:

* „Wirtualna Polska” – „Masowe kontrole trzeźwości kierowców. Policja wyłapuje pijanych”
* „Polska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” – „Wypadki drogowe w Polsce”
* „Policja” – „Statystyki przestępstw drogowych w Polsce”

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version