Lwów, obecnie Lviv, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Ukrainy. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to został założony przez księcia Daniela Romanowicza. W ciągu wieków, Lwów był pod wpływem różnych kultur i państw, co miało wpływ na jego rozwój i tożsamość.

Współcześnie, nagranie Rosjanki broniącej decyzji o wojnie na Ukrainie, w której nazywa mieszkańców zachodniej Ukrainy Austriakami, wywołało wiele kontrowersji. Jednak, aby zrozumieć, dlaczego takie stwierdzenie jest błędne, należy cofnąć się do historii.

Rozbiór Polski i los Lwowa

Lwów, jako miasto, znalazł się poza granicami Polski po setkach lat, w wyniku rozbioru Polski, którego dokonały Rosja, Prusy i Austria. W 1772 roku, Lwów został przyłączony do Austrii i stał się stolicą Królestwa Galicji i Lodomerii. W trakcie I wojny światowej, miasto znalazło się pod okupacją Austro-Węgier, a następnie, w 1918 roku, zostało przyłączone do Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

W 1920 roku, Lwów został przyłączony do Polski, stając się stolicą województwa lwowskiego. W tym czasie, miasto liczyło około 300 tysięcy mieszkańców, z czego 50% stanowili Polacy, 31% Żydzi, 16% Ukraińcy, a reszta to inne narodowości. W 1939 roku, po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę, Lwów znalazł się pod okupacją Armii Czerwonej.

Wojna i okupacja

W trakcie II wojny światowej, Lwów został zdobyty przez Niemców, a następnie, po bitwie stalingradzkiej, miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną. W trakcie wojny, miasto doznało wielkich strat materialnych i ludzkich.

Po wojnie, Lwów został przyłączony do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i stał się stolicą obwodu lwowskiego. W 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego, Lwów stał się częścią niepodległej Ukrainy.

Dzisiejszy Lwów

Współcześnie, Lwów jest jednym z najważniejszych miast Ukrainy, pełniącym rolę kulturalnego i ekonomicznego centrum. Miasto liczy około 700 tysięcy mieszkańców, z czego większość stanowią Ukraińcy. Lwów jest także jednym z ważniejszych ośrodków akademickich Ukrainy, z Uniwersytetem Lwowskim im. Iwana Franki, jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej.

Warto zauważyć, że Lwów jest miastem z bogatą historią i kulturowym dziedzictwem, które powinno być szanowane i doceniane. Błędne stwierdzenia dotyczące mieszkańców Lwowa należy zdementować, aby uniknąć dalszych nieporozumień i konfliktów.

Źródła:

* Grzegorz Hryciuk, „Lwów w latach 1918-1939”, Kraków 2000
* Encyklopedia Ukrainoznawstwa, tom 5, s. 1763-1765
* Historia Lwowa, oficjalna strona miasta Lwowa
* Wikipedia, hasło „Lwów”

Czytaj również:
* 5 faktów o Lwowie, których nie znasz
* Lwów: Miasto, które przeszło przez wieki
* Dzień Ukraińskiej Kultury: Poznajemy Lwów

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version