W Polsce, szczególnie w zimowych miesiącach, coraz częściej spotykamy się z problemem zimowego utrzymania dróg. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest sprawianie soli na jezdni, aby zapobiec tworzeniu się lodu i śniegu. Jednak, czy jest to najlepsze rozwiązanie dla nas i dla przyrody? Ostatnio, w izabelińskiej gminie, doszło do niecodziennego zdarzenia, kiedy łoś uklęknął i lizywał sól z asfaltu.

Łosie w poszukiwaniu minerałów

W czasie zimy, zwierzęta takie jak łosie, poszukują coraz więcej minerałów, aby uzupełnić swoją dietę. Sól jest dla nich źródłem ważnych składników, które pomagają im przetrwać zimę. Jednak, czy nasze działania, mające na celu sprawianie soli na drogach, są ograniczone tylko do tej jednej korzyści?

Wpływ soli na środowisko

Stosowanie soli na drogach ma jednak negatywne skutki dla środowiska. Sól może wyciekać do wód gruntowych, doprowadzając do zanieczyszczenia wód i gleby. W Polsce, gdzie co roku stosuje się miliony ton soli, jest to poważny problem. Warto więc zastanowić się, czy jest to naprawdę konieczne i czy są inne sposoby utrzymania dróg zimowych.

Alternatywy dla soli

Współczesne technologie oferują coraz więcej alternatyw dla soli. Dla przykładu, w niektórych państwach stosuje się mieszankę piasku i innych substancji, które są mniej szkodliwe dla środowiska. W Polsce również prowadzone są badania nad nowymi, ekologicznymi sposobami utrzymania dróg zimowych.

Co mogą zrobić mieszkańcy?

Mieszkańcy również mogą zrobić wiele, aby ograniczyć stosowanie soli. Przede wszystkim, mogą zrezygnować z jazdy samochodem, gdy tylko jest to możliwe. W miejsce samochodu, mogą wybrać komunikację miejską, rower lub pieszo. W ten sposób, ograniczymy ilość samochodów na drogach, co oznacza mniej soli.

Wyniki badań

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska, w Polsce co roku stosuje się około 1,5 miliona ton soli. To jumlah, która powoduje wiele szkód dla środowiska. Warto więc zastanowić się, czy jest to naprawdę konieczne i czy są inne sposoby utrzymania dróg zimowych.

Konkluzja

Warto więc zastanowić się, czy stosowanie soli na drogach jest naprawdę konieczne. Czy jest to najlepsze rozwiązanie dla nas i dla przyrody? Ostatnie zdarzenie z izabelińskiej gminy powinno nas skłonić do refleksji nad tym, co możemy zrobić, aby ograniczyć stosowanie soli i chronić nasze środowisko.

Według Wójta Gminy Izabelin, Doroty Zmarzlak, „Solić, nie solić, odśnieżać nie odśnieżać… Więcej soli to czarniejsze drogi, mniej soli to większa breja na ulicach. My sypiemy mieszanką piasku ze zmniejszoną zawartością soli ale jak widać i tak znajdą się amatorzy…”

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version