Polacy coraz częściej zainteresowani są leczeniem uzdrowiskowym z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Przypomnijmy, że leczenie uzdrowiskowe to świadczenie gwarantowane z NFZ, które przysługuje osobom ubezpieczonym, ale nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Prowadzone jest ono w szpitalach i sanatoriach położonych na terenie uzdrowisk, z wykorzystaniem właściwości naturalnych surowców leczniczych, klimatu oraz z udziałem zabiegów z zakresu fizjoterapii.
Czas Oczekiwania na Wyjazd do Sanatorium
Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium z NFZ znacznie się skrócił. Średnio trwa to 9 miesięcy, choć są takie regiony, gdzie można wyjechać już po trzech miesiącach od złożenia wniosku w NFZ. Należy jednak pamiętać, że czas oczekiwania może się różnić, zależnie od tego, w którym regionie Polski składamy wniosek. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że mieszkańcy województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na szybki wyjazd – nawet już po trzech miesiącach. Z kolei w województwie dolnośląskim i łódzkim czas oczekiwania sięga nawet 10 miesięcy.
Procedura Potwierdzania Skierowań
Głównym powodem długiego oczekiwania w kolejkach jest skomplikowana procedura potwierdzania skierowań. Po wystawieniu przez lekarza skierowania na leczenie uzdrowiskowe, dokument ten trafia do NFZ, gdzie musi zostać zatwierdzony przez lekarza specjalistę balneologii. To on decyduje, do jakiego uzdrowiska pacjent powinien trafić, by terapia była jak najbardziej skuteczna. Choć przepisy przewidują na ten proces maksymalnie 30 dni, w praktyce termin ten jest często przekraczany, ponieważ brakuje lekarzy uprawnionych do oceny skierowań. NFZ przyznaje, że średnio co czwarte skierowanie rozpatrywane jest po terminie, a w niektórych regionach aż 70 proc. z nich trafia do pacjentów z opóźnieniem.
Zmiany w Procedurze
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany, które pozwolą lekarzom innych specjalności, po odbyciu kursu, również weryfikować skierowania. To ma przyspieszyć procedury i zmniejszyć liczbę skarg pacjentów. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym z NFZ jest bezpłatny dla dzieci, a częściowo odpłatny dla dorosłych. Bezpłatny jest pobyt w szpitalu uzdrowiskowym. Poniżej przedstawiamy listę, komu przysługuje zwolnienie z opłat.
Lista Zwolnień z Opłat
– Dzieci do 18. roku życia
– Osoby, które ukończyły 60. rok życia
– Osoby niezdolne do pracy
– Osoby, które ukończyły 50. rok życia i są emerytami lub rencistami
– Osoby, które mają orzeczenie o niezdolności do pracy
Statystyki Leczenia Uzdrowiskowego
W 2022 roku w Polsce było ponad 100 uzdrowisk, w których można było skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. W tych uzdrowiskach pracowało ponad 10 000 lekarzy i pielęgniarek, którzy zapewniali opiekę zdrowotną pacjentom. Według danych NFZ, w 2022 roku skorzystało z leczenia uzdrowiskowego ponad 200 000 osób.
Wnioski
Wnioski z powyższych informacji są następujące: leczenie uzdrowiskowe to skuteczna metoda leczenia różnych chorób, której można skorzystać z NFZ. Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium znacznie się skrócił, ale może się różnić w zależności od regionu. Procedura potwierdzania skierowań jest skomplikowana i często prowadzi do opóźnień. Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany, które pozwolą przyspieszyć procedury i zmniejszyć liczbę skarg pacjentów.