Od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku, około 230 tysięcy osób otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Choć to nie oznacza automatycznego powołania do wojska, zlekceważenie wezwania może skutkować surowymi konsekwencjami.

Kogo dotyczy kwalifikacja?

Obowiązek stawienia się przed komisją dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2006 roku. Wezwania otrzymają także mężczyźni z roczników 2001-2005, którzy dotąd nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacji podlegają również wybrane grupy kobiet – te urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, takie jak medycyna, logistyka, lingwistyka i informatyka.

Co to jest kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa to badanie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego osób w wieku poborowym. Na jej podstawie przyznawana jest jedna z czterech kategorii wojskowych: A, B, D lub E. To także okazja do uzupełnienia ewidencji wojskowej o aktualne dane poborowych.

Surowe kary za niestawiennictwo

Osoby, które otrzymają wezwanie, powinny potraktować je poważnie. W przypadku niemożności stawienia się w danym dniu, należy niezwłocznie poinformować o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, podając uzasadniony powód nieobecności. Zlekceważenie wezwania może skutkować karą grzywny, doprowadzeniem siłą lub nawet karą ograniczenia wolności.

Jak się przygotować?

Osoby wezwane na kwalifikację powinny przygotować:

* Dokument tożsamości
* Dokumentację medyczną (jeśli posiadają)
* Dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe

Pamiętaj, że kwalifikacja wojskowa to obowiązkowe badanie, które pozwala określić zdolność do ewentualnej służby. Nie lekceważ wezwania i stawiaj się przed komisją z odpowiednią dokumentacją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version