Ostatnie badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” wykazało, że aż 52 proc. respondentów ma negatywną opinię o pracy ministra klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloski. Z kolei 48 proc. uważa, że Radosław Sikorski powinien nadal pełnić funkcję szefa MSZ.
Według gazety, premier Donald Tusk zapowiedział, że do zmian w rządzie ma dojść po wyborach prezydenckich. „To będzie zmiana systemowa, będzie mniej ministrów, rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie” – podkreślił premier na początku lutego.
W ramach badania, respondentom zadano pytanie: „Którzy ministrowie powinni pożegnać się ze stanowiskiem?”. W sondażu wzięto pod uwagę głównie negatywny elektorat. Najgorzej oceniono minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę, którą negatywnie postrzega 52 proc. badanych, podczas gdy 22 proc. chce, aby zachowała urząd.
Zdaniem 48 proc. ankietowanych, do dymisji powinien poddać się minister rolnictwa Czesław Siekierski, przy czym 22 proc. jest temu przeciwne. Negatywny elektorat zdobyła również szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, za której odwołaniem jest 53 proc. respondentów, podczas gdy 28 proc. chce, aby zachowała urząd.
Największe zaufanie ankietowanych zdobył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który zdaniem 48 proc. badanych powinien nadal obejmować swój urząd. Pozytywnie oceniono również szefa resortu obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, którego popiera 42 proc. ankietowanych.
Kolejno pozytywny elektorat zdobyli również minister sprawiedliwości Adam Bodnar (41 proc.) i szef MSWiA Tomasz Siemoniak (40 proc.). Badanie zostało wykonane przez Instytut Badań Pollster w dniach 8-10 lutego na próbie 1077 dorosłych Polaków.
Według ekspertów, wyniki tego badania mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość rządu. „To pierwsze sygnały, że opinia publiczna Domaga się zmian w rządzie” – stwierdził jeden z ekspertów. Z kolei inni podkreślają, że wyniki badania mogą być różne w zależności od zmian w gospodarce i polityce kraju.
Warto zauważyć, że rząd musi podejmować decyzje, które będą korzystne dla społeczeństwa, a nie tylko dla polityków. „Ludzie oczekują, że rząd będzie się zajmował sprawami ważnymi, a nie tylko politycznymi” – powiedział jeden z respondentów.
W związku z tym, rząd musi się przygotować do zmian, które będą wynikać z wyników badania. „To jest szansa dla rządu, aby poprawić swoją pracę i zaufanie społeczeństwa” – stwierdził ekspert.
Wyniki badania mogą także mieć wpływ na opinie publiczne. „To jest okazja, aby rozpocząć dyskusję o przyszłości rządu i polityki” – powiedział jeden z ekspertów.
Warto zauważyć, że badanie zostało wykonane na próbie 1077 dorosłych Polaków, co daje spójrz na społeczeństwo. „To jest prawdziwe odzwierciedlenie opinii społeczeństwa” – stwierdził ekspert.
W związku z tym, rząd musi się przygotować do zmian, które będą wynikać z wyników badania. „To jest szansa, aby poprawić swoją pracę i zaufanie społeczeństwa” – powiedział ekspert.