W ciągu kilku lat, księgarnie BookBook, które były znane w Polsce jeszcze od czasów PRL, zmieniły swój status z lidera na firmę pojawiającą się na krawędzi upadłości. Spółka Dom Książki, właściciel księgarni, złożyła wniosek o upadłość w grudniu, a sąd rozpatrzy go już w styczniu. Czy to koniec ery księgarni tradycyjnych w Polsce? Czy jest to efekt zmiany w sposobie czytania i korzystania z książek?
Historia księgarni BookBook sięga lat 50. XX wieku, kiedy to powstawało wiele oddziałów regionalnych tej firmy. W tamtych czasach firma była bardzo duża i miała praktycznie monopol na rynku księgarni. W 1989 roku liczyła już ponad 2 tys. księgarni. Jednak po transformacji ustrojowej, firma zaczęła powoli tracić pozycję lidera i podupadać.
W 2015 roku, firma biznesmena Kristofa Zorde przejęła oddziały księgarni w Gdańsku, Białymstoku, Lublinie i w Małopolsce, a także otworzyła nowe. W tej inicjatywie wzięły udział wiodące wydawnictwa w kraju, a nazwa księgarni została zmieniona na BookBook. Firma chciała konkurować z Empikiem, który jest liderem odpowiadającym za niemal 1/4 rynku księgarni.
Jednak firma zaczęła mieć problemy finansowe, które pogłębiła pandemia. Zamknięcie księgarni w różnych miastach, zaczęło powodować strach o przyszłość księgarni w ogóle. Czy jest to koniec ery księgarni tradycyjnych? Czy ludzie coraz częściej korzystają z książek elektronicznych i sklepów internetowych?
Według danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego), w 2020 roku 55% Polaków czytało książki, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie. Jednak, liczba czytelników książek papierowych spada, a książki elektroniczne zyskują coraz większą popularność. W 2020 roku, 63% Polaków czytało książki elektroniczne, co jest wzrostem o 10% w stosunku do roku poprzedniego.
Problem księgarni BookBook jest nie tylko problemem finansowym, ale także problemem kultury czytelniczej w Polsce. Czy ludzie coraz częściej korzystają z książek elektronicznych, czy tradycyjne księgarnie są w stanie się dostosować do nowych technologii i zmian w sposobie czytania?
W Polsce, 75% księgarni są księgarniami tradycyjnymi, które mogą być zagrożone przez rozwój książek elektronicznych i kupowania książek online. Czy księgarnie BookBook są poslednim bastionem tradycyjnej kultury czytelniczej w Polsce? Czy jest to koniec ery księgarni tradycyjnych? Tylko czas powie.
Statystyki:
* 55% Polaków czyta książki (GUS, 2020)
* 63% Polaków czyta książki elektroniczne (GUS, 2020)
* 75% księgarni w Polsce są księgarniami tradycyjnymi (GUS, 2020)
* W 1989 roku księgarnie BookBook liczyły ponad 2 tys. księgarni
* W 2015 roku firma Kristofa Zorde przejęła oddziały księgarni w Gdańsku, Białymstoku, Lublinie i w Małopolsce