W ciągu ostatnich dni sytuacja w Ukrainie dramatycznie się zmienia. Rosyjskie wojska zaatakowały stolicę Ukrainy, Kijów, co według szefa ukraińskiej dyplomacji jest największym atakiem od 1941 roku. W wyniku ataków dronów, które zrzucają bomby na budynki mieszkalne, mieszkańcy ukrywają się w schronach.

W tym samym czasie, w kierunku Kijowa jadą rosyjskie czołgi, co wzbudza niepokój wśród mieszkańców i społeczności międzynarodowej. Reakcja międzynarodowa jest szybka i zdecydowana. Dziś odbędzie się wirtualne spotkanie członków NATO w sprawie wojny w Ukrainie, aby omówić możliwe działania wobec agresji rosyjskiej.

W Polsce, w odpowiedzi na sytuację w Ukrainie, Straż Graniczna przyjmuje uchodźców. Według danych Straży Granicznej, 38,2 tys. podróżnych przekroczyło granicę polsko-ukraińską w ciągu ostatniej doby. Spośród nich 29 tys. osób przybyło do Polski, a 9,2 tys. osób opuściło kraj.

Polska jest gotowa pomóc uchodźcom i oferuje im wsparcie humanitarne. W Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, aby omówić sposoby pomocy Ukrainie i uchodźcom.

Według danych UNHCR, liczba uchodźców z Ukrainy sięgnęła już ponad 100 tys. osób, a eksperci szacują, że liczba ta może sięgnąć nawet 1 miliona osób w najbliższych dniach.

Polska i inne kraje UE są gotowe pomóc uchodźcom i Ukrainie, ale sytuacja jest dynamiczna i wymaga natychmiastowej reakcji. W tej chwili, Polska jest liderem w pomocy uchodźcom z Ukrainy, ale potrzebne są dodatkowe środki i wsparcie międzynarodowe.

Czasem ludzkiej solidarności jest potrzebny teraz bardziej niż kiedykolwiek. Polska i inne kraje UE muszą kontynuować swoje wysiłki, aby pomóc uchodźcom i Ukrainie w tym trudnym czasie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version