W Polsce od kilku dni trwa kryzys w Radzie Medycznej, która doradza rządowi w sprawie pandemii COVID-19. 13 z 17 członków Rady zrezygnowało z doradzania premierowi, co wywołało ogólnokrajową debatę na temat roli ekspertów w walce z pandemią. Prof. Andrzej Horban, doradca premiera do spraw COVID-19, skomentował odejście ekspertów i podzielił ich frustrację.

Frustracja ekspertów

Prof. Horban wyjaśnił, że członkowie Rady Medycznej byli zmęczeni atakami na ich osobę i brakiem słuchania ich przez decydentów. Mimo że eksperci pracowali dzień i noc, bez wynagrodzenia, ich głos nie był słyszany. Horban powiedział, że członkowie Rady byli aktywnymi uczestnikami posiedzeń, kontaktując się także mailowo i telefonicznie, a także uczestniczyli w spotkaniach na szczeblu międzynarodowym.

Ciężka praca ekspertów

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce jest ponad 30 tys. lekarzy, którzy każdego dnia walczą z pandemią. Prof. Horban podkreślił, że członkowie Rady Medycznej również są lekarzami, którzy mają codziennie dziesiątki pacjentów. „Proszę pomyśleć – na szpitalnym oddziale, mimo naszych wysiłków, umierają ludzie, a po południu trzeba dyskutować z osobami, które podważają sens szczepień” – powiedział Horban.

Spotkanie z premierem

Prof. Horban powiedział, że jego koledzy przekazali mu chęć złożenia rezygnacji. On sam poprosił o spotkanie z premierem i ministrem zdrowia w imieniu swoich kolegów. Zapytany, czy nie dało się przewidzieć tego „trzęsienia” w Radzie Medycznej, odpowiedział, że jest tylko lekarzem, nie politykiem.

Konsekwencje odejścia ekspertów

Odejście 13 ekspertów z Rady Medycznej może mieć poważne konsekwencje dla walki z pandemią w Polsce. Bez opinii ekspertów, rząd może podejmować nieprzemyślane decyzje, które mogą prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Dane liczbowa

* 30 tys. lekarzy w Polsce walczących z pandemią
* 13 ekspertów zrezygnowało z doradzania premierowi
* 17 członków Rady Medycznej
* 2022 rok, w którym pandemia COVID-19 nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego

Warto zwrócić uwagę na to, że odejście ekspertów z Rady Medycznej może być pierwszym sygnałem do zmian w walce z pandemią w Polsce. Ważne jest, aby rząd i ekspertowie współpracowali w celu złagodzenia skutków pandemii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version