W świecie, gdzie informacje szybko się rozprzestrzeniają, łatwo o dezinformację, która może doprowadzić do paniki i szkód finansowych. Tak dzieje się także w przypadku kryzysu paliwowego w Polsce. Czy rzeczywiście brakuje paliwa, czy jest to tylko plotka? Sprawdziliśmy, co się dzieje na stacjach benzynowych i jakie są prognozy ekspertów.
W ostatnich dniach wiele osób relacjonuje o braku paliwa na stacjach benzynowych. Kierowcy, którzy próbowali zatankować, musieli szukać innych stacji lub rezygnować z podróży. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia długich kolejek do stacji benzynowych, a ceny paliwa wprowadzają w osłupienie. Jednak, rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych, Stanisław Żaryn, zapewnia, że paliwa są dostępne, dostawy są realizowane. Czy to prawda?
Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w 2022 roku Polska produkuje około 30 milionów ton paliwa rocznie. Wśród nich jest około 15 milionów ton benzyny i 10 milionów ton oleju napędowego. Oznacza to, że Polska jest samowystarczalna pod względem produkcji paliwa i nie musi importować jej z innych krajów. Co więcej, w Polsce funkcjonuje kilka dużych rafinerii, które produkują paliwo, takich jak PKN Orlen i Grupa Lotos.
Jednak, czy dostępność paliwa oznacza, że nie będzie brakować? Wiele osób relacjonuje o braku paliwa na stacjach benzynowych, szczególnie w regionach przygranicznych. Czytelnicy naszego portalu twierdzą, że w niektórych miejscach kierowcy czekają nawet kilkadziesiąt minut w kolejce do stacji benzynowej. Wciąż nie jest to masowy problem, ale podejrzewamy, że może się stać w przyszłości.
W Polsce funkcjonuje około 7 tysięcy stacji benzynowych, z czego większość należy do pięciu największych sieci: PKN Orlen, Grupa Lotos, Circle K, BP i Shell. Czy one są przygotowane do obsłużenia wzrostu需求 paliwa? Według ekspertów, stacje benzynowe są zazwyczaj dobrze zaopatrzone, ale w przypadku wzrostu需求, mogą pojawić się problemy z dostępnością paliwa.
Warto również wspomnieć o cenach paliwa, które w ostatnich dniach znacznie wzrosły. Według danych Global Petrol Prices, cena benzyny w Polsce wynosi średnio 5,64 zł/l, a oleju napędowego – 5,83 zł/l. Wartość tych cen jest najwyższa od czterech lat.
W odpowiedzi na pytanie, czy kryzys paliwowy w Polsce jest faktem czy fikcją, możemy powiedzieć, że sytuacja jest bardziej skomplikowana. Chociaż dostępność paliwa jest dosyć dobra, brakuje go w niektórych regionach, szczególnie przygranicznych. Ceny paliwa również są wysokie, co może wpłynąć na wzrost kosztów życia. Jednak, nie mamy powodów, aby twierdzić, że Polska stoi na skraju kryzysu paliwowego.