W Polsce trwa prawdziwa panika na stacjach paliw. Kierowcy stoją w kilometrowych kolejkach, abyUZUPEŁNIĆ zbiorniki swoich samochodów. Ceny paliw szaleją, a niektórzy sprzedawcy informują o braku dostępności benzyny i diesla. Co się dzieje?
Według danych polskiego ministra klimatu i środowiska, Michała Kurtyki, Polska jest uzależniona od importu paliw w wysokości około 70%. W związku z tym, że Rosja i Ukraina są największymi dostawcami paliw do Polski, wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że ceny paliw zaczęły szybko rosnąć.
Kilka stacji paliw już bez paliwa
Nasz reporter sprawdził kilka stacji paliw i stwierdził, że niektóre z nich już nie mają dostępności paliw. Na innych stacjach koleje są tak ogromne, że tworzą korki na ulicach dojazdowych. Widać to na zdjęciach stacji BP z ulicy warszawskiej w Starych Babicach, gdzie mimo wzrostu cen, w kolejce do tankowania stoi około 60 aut.
Kierowcy robią zapasy
Kierowcy nie tylko tankują paliwo do swoich samochodów, ale również robią zapasy do kanistrów i beczek. Niektórzy zabierają ze sobą nawet kilkaset litrów paliwa, aby mieć je na wszelki wypadek. Wiele osób obawia się, że ceny paliw będą dalej rosły, a wkrótce może zabraknąć paliwa.
Przyczyny paniki
Panika na stacjach paliw jest efektem dwóch rzeczy. Po pierwsze, kierowcy boją się wzrostu cen paliw, a po drugie, część kupujących uległa propagandzie. Informacje o braku paliwa i o tym, że zapasy są niewystarczające, rozprzestrzeniają się szybko w sieci. Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, zapewnił, że zapasy paliwa są i zbiorniki na stacjach nie będą puste.
Dane liczbowe
W 2020 roku Polska importowała 14,3 miliarda litrów paliw, co stanowiło około 70% całkowitego zużycia paliw w kraju. W związku z tym, że ceny paliw rosną, eksperci szacują, że Polacy będą musieli wydać o 10-15% więcej na paliwo w ciągu roku.
Co dalej?
W najbliższych dniach i tygodniach sytuacja na stacjach paliw prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Ceny paliw będą dalej rosły, a kierowcy będą nadal robić zapasy. Jednakże, aby uniknąć paniki i niepotrzebnych kolejk, kierowcy powinni sprawdzać ceny paliw i dostępność na różnych stacjach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Obecnie w Polsce funkcjonuje około 7 tysięcy stacji paliw, co oznacza, że w każdej chwili istnieje możliwość zatankowania paliwa. Dlatego warto zachować spokój i nie ulegać panice.