W Europie trwa kryzys migracyjny, który ma swoje korzenie w Białorusi. Ostatnie śledztwo przeprowadzone przez Politico ujawniło, że reżim Łukaszenki jest odpowiedzialny za instrumentalizację migracji, wykorzystując ją jako broń w politycznej rozgrywce.
Wiosną 2021 roku Białoruś rozpoczęła hybrydową operację migracyjną, wykorzystując państwowe agencje turystyczne do rekrutacji migrantów z Iraku i innych krajów. Michaił Bedunkewicz, wysoki rangą urzędnik ministerstwa, w rozmowie udostępnionej przez Politico, stwierdził, że minister wydał wyraźne instrukcje: „-Nie powinniśmy się martwić migrantami w tranzycie do Europy-„. To potwierdza, że reżim białoruski prowadził skoordynowaną operację mającą na celu wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy Unii Europejskiej.
Współpraca służb specjalnych z branżą turystyczną, udokumentowana w ujawnionej korespondencji, świadczy o zaangażowaniu państwa w ten proceder. Aleksander Łukaszenko zaprzecza, jakoby wykorzystywał migrantów jako narzędzie polityczne. Jednak dokumenty pokazują, że Białoruś aktywnie wspierała migrację do Unii Europejskiej.
To jasne – to zemsta Łukaszenki za nałożenie sankcji – mówi białoruski strażnik graniczny, w rozmowie z Politico. Będzie tak, dopóki Unia Europejska będzie reagować na wszystkie okropności na Białorusi – zaznaczył. Początkowo bierna wobec fali migracyjnej, Białoruś stopniowo przekształciła się w jej aktywnego uczestnika. Z obojętnego obserwatora zmieniła się w organizatora, eskortując migrantów do granic państw unijnych.
Udostępnione przez portal dokumenty odsłaniają mechanizm przemytu migrantów na Białoruś. Za kwotę od 6 do 15 tysięcy dolarów migranci korzystali z lotów liniami takimi jak Fly Baghdad, Iraqi Airways i państwowymi liniami Belavia. Po przylocie byli witani przez przedstawicieli agencji turystycznej, a następnie przekazywani do departamentu rządowego bezpośrednio podległego Łukaszence.
Na początku nie było żadnej struktury – po prostu szarżowali do przodu w sposób niezorganizowany – powiedział portalowi inny strażnik. Później, gdy schemat został dopracowany, działania stały się bardziej wyrachowane – dodał. To wszystko dowodzi, że reżim Łukaszenki jest odpowiedzialny za kryzys migracyjny w Europie i że Unia Europejska musi podjąć działania, aby powstrzymać tę hybrydową wojnę.
Według danych UNHCR, w 2021 roku ponad 43 tysiące migrantów przekroczyło granice Białorusi w kierunku Unii Europejskiej. To oznacza, że co minutę ponad 3 migranci przekraczali granice. Reżim Łukaszenki wykorzystuje tę sytuację, aby naciskać na Unię Europejską i pozyskać wsparcie finansowe i polityczne.
Unia Europejska musi zareagować na tę sytuację i podjąć działania, aby powstrzymać kryzys migracyjny. Można to osiągnąć poprzez wzmożenie współpracy z państwami trzecimi, zwiększenie pomocy humanitarnej oraz wprowadzenie skutecznych rozwiązań w celu zwalczania nielegalnej migracji. To wszystko będzie wymagało współpracy między państwami członkowskimi i organizacjami międzynarodowymi, aby skutecznie rozwiązać kryzys migracyjny w Europie.