W marcu 2022 roku naukowcy z Obserwatorium Konkoly w Piszkéstető Station w Budapeszcie na Węgrzech dokonali historycznego odkrycia. Krisztián Sárneczky, astronom z Obserwatorium Konkoly, poinformował o zauważeniu szybko poruszającego się obiektu w Minor Planet Center. Tak rozpoczęła się historia asteroidy 2022 EB5, która zmieniła nasze podejście do monitorowania kosmicznych zagrożeń.

Wstępne pomiary wykonane przez system oceny zagrożenia zderzeniem NASA Scout wykazały, że asteroida 2022 EB5 miała 100% szans na zderzenie z Ziemią. To zupełnie nowa sytuacja, ponieważ dotychczasowe obserwacje asteroid były prowadzone z dużym wyprzedzeniem czasowym, a nie tuż przed uderzeniem.

W dniu 11 marca 2022 roku naukowcy byli w stanie dokładnie obliczyć trajektorię asteroidy, co pozwoliło im przewidzieć czas i miejsce uderzenia. I tak, zgodnie z przewidywaniami, asteroida uderzyła w atmosferę Ziemi. Detektory infradźwięków potwierdziły, że uderzenie nastąpiło w przewidywanym czasie.

Dzięki obserwacjom asteroidy zbliżającej się do Ziemi i energii mierzonej przez detektory infradźwięków, naukowcy byli w stanie oszacować wielkość asteroidy 2022 EB5 na około 2 m (6,5 stopy). To stosunkowo małe ciało niebieskie, ale które mogło spowodować znaczne szkody, gdyby uderzyło w ludzką osadę.

Asteroida 2022 EB5 jest pierwszym obiektem kosmicznym zaobserwowanym z Europy tuż przed uderzeniem w Ziemię. To historyczne odkrycie, które pokazuje, że nasze możliwości obserwacyjne i komputeryjne są tak skuteczne, że mogą pomóc w przewidywaniu i zapobieganiu kosmicznych katastrof.

W Polsce również prowadzone są badania nad obiektami kosmicznymi. Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi obserwacje asteroid i innych obiektów kosmicznych, korzystając z najnowszych technik i technologii. W 2020 roku polscy naukowcy odkryli trzy nowe asteroidy, które zostały dopisane do katalogu asteroid NASA.

Warto zauważyć, że monitoring kosmicznych zagrożeń jest coraz ważniejszy z każdym rokiem. Według NASA, w 2022 roku odkryto już ponad 1000 nowych asteroid, a ich całkowita liczba to ponad 944 000.

Dlatego tak ważne jest kontynuowanie badań i obserwacji kosmosu, aby chronić Ziemię przed potencjalnymi zagrożeniami. Asteroida 2022 EB5 jest przypomnieniem o tym, że nasza naukowa wiedza i umiejętności są zdolne do przewidywania i zapobiegania kosmicznym katastrofom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version