W Polsce coraz częściej dochodzi do nieprawidłowości w przetargach publicznych, co skutkuje olbrzymimi stratami dla Skarbu Państwa. W ostatnim czasie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali 6 osób podejrzanych o uczestnictwo w tzw. zmowie przetargowej, która miała miejsce przy przetargach organizowanych przez Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego w całym kraju.
W związku z podejrzeniem nieprawidłowości, Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo, które dotyczy przetargów na sprzedaż rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych oraz odpadów. W toku prowadzonych czynności ujawniono szereg nieprawidłowości związanych z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że kilku przedsiębiorców działających w branży obrotu złomem oraz odpadami wchodziło w tzw. zmowy przetargowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.
Przestępcze działanie dotyczyło przetargów organizowanych w formie licytacji na sprzedaż mienia, organizowanych przez Oddziały Regionalne Agencji Mienia Wojskowego. Miało to na celu zakup mienia po minimalnych cenach wywoławczych, a następnie dalszą odsprzedaż z zyskiem. Zatrzymani działali tym samym na szkodę innych osób oraz Skarbu Państwa. Szacunkowa wartość dotychczas zweryfikowanych w trakcie postępowania przetargów wynosi ponad pół miliona złotych.
Funkcjonariusze CBA, przeszukując miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, zabezpieczyli dokumentację istotną dla prowadzonego postępowania, elektroniczne nośniki danych oraz mienie o łącznej wartości powyżej 100 tysięcy złotych, 2,8 tysiąca euro oraz 12 tysięcy dolarów.
Wśród zatrzymanych są osoby, które miały zdobyć korzyści majątkowe w wyniku udziału w przetargach. Zarzuty, które im postawiono, dotyczą m.in. zmowy przetargowej, co jest przestępstwem karnym. Wszyscy podejrzani zostali objęci wolnościowymi środkami zapobiegawczymi.
Warto zauważyć, że to już kolejny przypadek korupcji w polskich przetargach. W ciągu ostatnich lat, liczba przypadków korupcji w tym obszarze znacznie wzrosła, co skutkuje olbrzymimi stratami dla Skarbu Państwa.
Dlatego CBA i Prokuratura Okręgowa w Poznaniu podejmują coraz bardziej skuteczne działania, aby zapobiec tym nieprawidłowościom. Warto dodać, że teoretyczne straty Skarbu Państwa w wyniku korupcji w przetargach mogą sięgać nawet miliardów złotych.