W związku z narastającą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, coraz więcej szkół wyższych podejmuje decyzję o przechodzeniu na nauczanie zdalne. W tym kontekście, Rektor Politechniki Warszawskiej postanowił, że od 24 stycznia do 22 lutego 2022 roku wszystkie zajęcia dydaktyczne, egzaminy i inne zaliczenia będą prowadzone w trybie zdalnym.

W Polsce uczy się około 1,2 mln studentów na różnych szczeblach kształcenia. Wśród nich, według danych, blisko 70 procent osób jest w pełni zaszczepionych, czyli otrzymało co najmniej dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Należy jednak zauważyć, że te dane dotyczą tylko tych osób, które mają numer PESEL i szczepiły się w Polsce.

Wśród polskich uczelni, Uniwersytet Warszawski jest jednym z nielicznych, które nadal prowadzą zajęcia stacjonarnie. Jednak, ze względu na sytuację pandemiczną, władze wydziału lub kierownicy jednostki dydaktycznej mogą zdecydować, by czasowo prowadzić zajęcia w formie zdalnej bądź hybrydowo.

Warto zwrócić uwagę, że decyzja o przechodzeniu na nauczanie zdalne nie jest podjęta jedynie przez polskie uczelnie. Wśród krajów Unii Europejskiej, wiele państw również podejmuje takie kroki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Według danych zebranych przez ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), w ciągu ostatnich 14 dni Polska odnotowała 223 111 nowych przypadków koronawirusa, co stanowi 33,5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Te dane są alarmujące i wskazują na potrzebę podjęcia szybkich działań, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Warto zauważyć, że polskie uczelnie wyższe wypracowały procedury bezpieczeństwa, które obejmują m.in. obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie liczby studentów w salach, a także dystans społeczny. Te procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa studentów i pracowników uczelni.

W tym kontekście, decyzja o przechodzeniu na nauczanie zdalne jest krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa studentów i ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeszcze raz warto podkreślić, że zdalne nauczanie jest ważnym krokiem, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i zapewnić bezpieczeństwo studentów i pracowników uczelni.

Źródła:

* ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control)
* Główny Urząd Statystyczny (GUS)
* Ministerstwo Zdrowia (MZ)

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version