Wypadki zakażeń koronawirusem w Polsce nadal rosną, a piąta fala pandemii wciąż nie wykazuje oznak wygaszenia. Mimo to, Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, jest optymistyczny co do możliwości powstrzymania pandemii na naszym kontynencie.
W Polsce, według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w ciągu ostatniej doby przybyło ponad 29 tysięcy osób zakażonych koronawirusem, co stanowi kolejny rekord zakażeń. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim. Według danych Ministerstwa Zdrowia, jedna osoba zmarła na COVID-19, a jedna z powodu chorób współistniejących.
Mimo niepokojących danych, Hans Kluge wierzy, że końcowa faza pandemii może być już blisko. Jego zdaniem, około 60 procent Europejczyków może zakazić się wariantem Omikron do marca 2022 roku. Następnie, po osiągnięciu szczytu zakażeń, wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna.
„W tym momencie oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii” – wyjaśnił Hans Kluge.
Jednocześnie, dyrektor WHO zaapelował o zachowanie ostrożności, wskazując na dużą zdolność wirusa do mutacji. Ostrzegał, że dalsze łagodzenie obostrzeń i brak przestrzegania zasad higieny mogą doprowadzić do ponownego wzrostu zakażeń.
W Polsce, wciąż obowiązują obostrzenia, takie jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, ograniczenia w zgromadzeniach i izolacja osób zakażonych. Mimo to, liczba zakażeń wciąż rośnie, co może sugerować, że większość ludzi nie przestrzega tych zasad.
Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), jak dotąd, ponad 100 milionów osób w Europie zakaziło się koronawirusem, a ponad 2 miliony osób zmarło w wyniku tej choroby.
W Polsce, od początku pandemii, ponad 3 miliony osób zakaziło się koronawirusem, a ponad 80 tysięcy osób zmarło w wyniku tej choroby.
Choć optymistyczne prognozy Hansa Kluge mogą dawać nadzieję na poprawę sytuacji, nadal ważne jest przestrzeganie zasad higieny i obostrzeń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Źródła:
* AFP
* Główny Inspektorat Sanitarny
* Ministerstwo Zdrowia
* Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)
* Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)