W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia poinformowało o znaczącej zmianie w podejściu do walki z koronawirusem w Polsce. Ze względu na wolniejszy wzrost obłożenia łóżek w szpitalach covidowych niż w poprzednich tygodniach, resort zdecyduje się redukować infrastrukturę szpitalną przeznaczoną do walki z #COVID19.
Dobra informacja dla Polaków jest taka, że omikron, który jest przeważający jeśli chodzi o liczbę zakażeń w naszym kraju, nie jest tak groźny, jak poprzednie odmiany wirusa. Można to zauważyć biorąc pod uwagę liczbę osób hospitalizowanych, a także liczbę zgonów. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w tej chwili w szpitalach przebywa ponad 17 tysięcy pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, natomiast tysiąc wymaga podłączenia do respiratorów.
W Polsce przygotowano 30 877 łóżek dla zakażonych i 2588 respiratorów. Jednakże, jak informuje Minister Zdrowia Adam Niedzielski, ze względu na wolniejszy wzrost obłożenia łóżek, w zbliżającym się tygodniu będzie podejmował decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej, przywracając ją do leczenia innych chorób.
Wiele wskazuje na to, że piąta fala pandemii COVID-19 zmierza ku końcowi. Warto zauważyć, że Polska jest jednym z krajów, które stosują zasadę ostrożności w walce z koronawirusem. Dlatego też, pomimo wolniejszego wzrostu obłożenia łóżek, resort nie zamierza zwalniać tempa walki z wirusem.
Według danych World Health Organization (WHO), omikron jest jednym z najmniej niebezpiecznych wariantów wirusa SARS-CoV-2. W Polsce, gdzie wirus ten jest przeważający, notuje się niższą liczba zgonów i hospitalizacji niż w przypadku innych odmian wirusa.
Warto zauważyć, że redukowanie infrastruktury szpitalnej nie oznacza, że walka z koronawirusem zostanie zwolniona. Ministerstwo Zdrowia będzie nadal monitorować sytuację w szpitalach i podejmować decyzje w tym zakresie.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, walka z koronawirusem jest priorytetem zdrowotnym. Dlatego też, pomimo redukcji infrastruktury szpitalnej, Ministerstwo Zdrowia będzie nadal dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.
Źródła:
* Ministerstwo Zdrowia
* World Health Organization (WHO)
* Twitter Adam Niedzielski