W dernier tijd, lekarze z całego świata przestrzegają przed nowym wariantem koronawirusa, który sieje spustoszenie w wielu krajach, w tym w USA. Nasz system zdrowia może zostać całkowicie sparaliżowany, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań. Koronawirus Omikron już stanowi 10 proc. wszystkich przypadków w Polsce, a jego udział stale rośnie.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w USA dzienna liczba przypadków koronawirusa przekracza nawet milion, przy czym liczba wykonywanych testów przekracza 1,8 mln. W Polsce, w największym nasileniu pandemii, wykonano maksymalnie 129 tys. testów dziennie. Trudno przy takiej liczbie testów wykryć ponad 100 tys. przypadków, co oznacza, że jesteśmy w naprawdę kiepskiej sytuacji.
Lekarze są przerażeni i mówią, że będą musieli wybierać kogo mają ratować, nie tylko w kontekście koronawirusa, ale także załamania systemu zdrowia. „Będziemy stali przed kolejnym dramatem wyboru łóżka dla pacjenta ze świeżo rozpoznanym nowotworem jelita grubego, czy kobiety z nowotworem piersi, a człowiekiem z ciężką niewydolnością krążenia i będziemy musieli wybierać, kto ma umrzeć” – stwierdził Ariel Szczotok, ratownik medyczny ze Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Prognozy specjalistów z zespołu MOCOS we Wrocławiu mówią, że zakażonych może być nawet 200 tys. dziennie. To oznacza, że Polska może stanąć przed jeszcze większym wyzwaniem niż dotychczas. Warto pamiętać, że w USA liczba zaszczepionych osób jest dużo wyższa niż w Polsce, a mniejsza liczba osób ciężko przechodzi Covid-19, co za tym idzie mniej ludzi umiera.
Czy Polska jest przygotowana na piątą falę? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wiele szpitali w Polsce jest wciąż nieprzygotowanych do przyjęcia tak dużej liczby pacjentów, a brak kadry medycznej i środków ochrony indywidualnej może doprowadzić do katastrofy.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce jest około 250 tys. lekarzy, ale tylko około 150 tys. z nich jest w stanie samodzielnego podejmowania decyzji medycznych. To oznacza, że wielu lekarzy jest przeciążonych pracą, co może doprowadzić do błędów medycznych.
Co musimy zrobić, aby zapobiec katastrofie? Lekarze i specjaliści ds. zdrowia publicznego apelują o pilne podjęcie działań, takich jak zwiększenie liczby testów, poprawa warunków pracy kadry medycznej, zapewnienie dostatecznej liczby łóżek w szpitalach i utworzenie specjalnej komórki koordynującej walkę z pandemią.
W obliczu takiej sytuacji, każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie i zdrowie innych. Pamiętaj o zakładaniu maseczek, regularnym myciu rąk i zachowaniu dystansu społecznego. To są proste kroki, które mogą uratować życie wielu ludzi.
Czas pokaże, czy Polska jest przygotowana na piątą falę pandemii. Jedno jest pewne – musimy współpracować i łączyć siły, aby pokonać ten wirus i uratować nasz system zdrowia.