W minioną niedzielę portal Onet opublikował fragmenty anonimowego raportu, który rzekomo wskazuje na powiązania prezesa IPN i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim. Na tej podstawie zastanawiamy się, czy przeszłość kandydata jest zgodna z wyrazem „obywatelskiego kandydata”, którym obwołuje się Nawrocki.
Według raportu, Nawrocki miałby utrzymywać kontakty z gangsterami, sutenerami i kibolami, co odbija się na jego wiarygodności jako kandydata na najwyższy urząd w Polsce. Cytowany w raporcie Olgierd L. to gangster skazywany m.in. za sutenerstwo i brutalne pobicia, jeden z najbardziej znanych swego czasu polskich neonazistów, a obecnie członek gangów motocyklowych. Również Grzegorz H., hitlerowiec i członek nielegalnej organizacji Blood and Honour, ma być powiązany z Nawrockim.
Rzecznik PiS Rafał Bochenek jednak odrzucił te informacje, nazywając je fake newsami i „brudną kampanią wyborczą” Tuska i jego mediów. Według niego, raport nigdy nie został przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Warto zatem sprawdzić, czy te doniesienia mają pokrycie w faktach.
Karol Nawrocki a gangi motocyklowe
Według źródeł, Nawrocki miałby być związany z gangiem motocyklowym Bad Company, którego trzon stanowią recydywiści. Czy to prawda? Bad Company to gang motocyklowy, który działał w Polsce od lat 90. XX wieku. W 2012 roku gang został rozwiązany przez policję, a kilkunastu jego członków zostało aresztowanych za popełnienie różnych przestępstw.
Wiarygodność kandydata
W 2021 roku Karol Nawrocki, jako szef IPN, został sprawdzany przez służby i otrzymał najwyższy stopień dostępu do informacji niejawnych. Towarzyszył mu Jarosław Kaczyński, lider PiS. Czy to oznacza, że Nawrocki jest czysty i niezawiniony? Tego nie wiemy, ale fakt, że służby sprawdziły jego przeszłość, nie wyklucza, że mógł on mieć kontakty ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim.
Weryfikacja informacji
W najbliższych dniach powinna nastąpić weryfikacja informacji przedstawionych w raporcie. Czy kandydat na prezydenta ma ochotę wyjaśnić te doniesienia? Czy rzeczywiście miał kontakty ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim? Te pytania pozostają bez odpowiedzi.
Warto dodać, że w czasie wyborów prezydenckich w 2005 roku Donald Tusk również miał do czynienia z podobnymi oskarżeniami. Wówczas także spotkał się z nimi, ale nie uciekł przed weryfikacją swojej przeszłości. Czy Karol Nawrocki również będzie gotowy do wyjaśnienia tych doniesień?
Źródła:
* Onet, „Raport o Karolu Nawrockim. Prezes IPN i kandydat na prezydenta ma powiązania ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim?”
* Rzeczpospolita, „Karol Nawrocki i jego kontakty ze środowiskiem przestępczym”
* TVN24, „Karol Nawrocki: ” Nie mam nic do ukrycia””