Wciąż trwają kontrole samorządów dotyczące osób, które otrzymały dodatek węglowy. Lokalne władze ostrzegają, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy nadużyli prawa. Kontrole te mogą zakończyć się nawet wyrokiem 8 lat pozbawienia wolności.

Według danych Ministerstwa Aktywów Państwowych, do 30 listopada 2022 roku złożono ponad 2,5 miliona wniosków o dodatek węglowy. Jednakże, niektóre osoby próbowały nieuczciwie korzystać z systemu wsparcia, podając nieprawdziwe informacje o posiadaniu pieca węglowego. Takie działania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Osoby, które świadomie wprowadzały system w błąd, narażają się na kary od pół roku do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Tego typu doniesienia pojawiły się także w „Rzeczpospolitej”. Inspektorzy upoważnieni przez lokalne władze samorządowe rozpoczęli już kontrolę domów, które wnioskowały o dodatek.

Celem tych działań jest sprawdzenie zgodności danych przekazanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) z rzeczywistością. W centrum zainteresowania kontrolerów znajduje się weryfikacja używanych źródeł ogrzewania, rodzaju paliwa oraz jego przeznaczenia. Za organizację i przeprowadzenie kontroli odpowiadają lokalne samorządy.

Warto przypomnieć, że dodatek węglowy był przeznaczony dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ogrzewania korzystały z pieców i kotłów zasilanych węglem, brykietem lub peletem zawierającym minimum 85 proc. węgla kamiennego. Ważnym aspektem było to, że kryteria dochodowe nie miały wpływu na decyzję o przyznaniu wsparcia, co oznaczało, że dodatek mógł trafić również do tych gospodarstw, które już dokonały zakupu węgla.

Aby móc skorzystać z tego wsparcia, gospodarstwa domowe składały wnioski o dodatek w odpowiednich jednostkach samorządowych, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego. Proces składania wniosków został zakończony 30 listopada 2022 roku. Według danych Ministerstwa Aktywów Państwowych, w ramach dodatku węglowego przekazano ponad 3,5 miliarda złotych na wsparcie gospodarstw domowych.

Warto podkreślić, że kontrole samorządów są niezbędne, aby zapewnić, że wsparcie trafia do tych, którzy rzeczywiście go potrzebują. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku ponad 40 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzystało z pieców i kotłów zasilanych węglem.

W związku z tym, że kontrole dodatku węglowego są wciąż w toku, należy się spodziewać, że w najbliższych tygodniach i miesiącach zostaną podjęte dalsze działania w celu weryfikacji prawidłowości przyznania wsparcia. Osoby, które otrzymały dodatek węglowy, powinny być przygotowane na ewentualne kontrole i mieć dostęp do dokumentów potwierdzających prawidłowość przyznania wsparcia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version