W dniu dzisiejszym o godzinie 12:00, Prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, Prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla kraju.
Pierwszymi, z którymi prowadził rozmowy we wtorek, byli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – premier Mateusz Morawiecki, Ryszard Terlecki oraz Rafał Bochenek. W tym samym dniu spotkał się również z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej – Donaldem Tuskiem, Barbarą Nowacką, Adamem Szłapą, Urszulą Zielińską oraz Marcinem Kierwińskim. W środę natomiast, na konsultacjach z Prezydentem stawili się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Tego samego dnia, Prezydent prowadził rozmowy z Lewicą (reprezentowaną przez Włodzimierza Czarzastego, Robert Biedronia, Adriana Zandberga, Magdalenę Biejat, Wojciecha Koniecznego oraz Waldemara Witkowskiego) oraz Konfederacją (reprezentowaną przez Krzysztofa Bosaka, Włodzimierza Skalika, Grzegorza Brauna, Przemysława Wiplera oraz Sławomira Mentzena).
Według danych z TVN24, jest to pierwsza taka konferencja prasowa Prezydenta po zakończeniu konsultacji. Nowy szef gabinetu Prezydenta, Marcin Mastalerek, poinformował w radiu RMF FM, że nie poznamy w dniu dzisiejszym nazwiska nowego premiera. „Myślę, że powie Polakom to, co powiedział podczas konsultacji. Podsumuje to, co usłyszał” – podsumował.
Konsultacje były możliwe dzięki dialogowi między Prezydentem a przedstawicielami komitetów wyborczych. Według szacunków, w przyszłym Sejmie znajdzie się około 460 posłów. Prezydent Andrzej Duda ma 30 dni na powołanie nowego rządu. W tym czasie, musi on również przedstawić program nowego rządu i skład nowego rządu.
Warto przypomnieć, że Poprzednie konsultacje Prezydenta odbyły się w 2019 roku, kiedy to Prezydent spotkał się z przedstawicielami 10 komitetów wyborczych. Wówczas, Prezydent zadeklarował, że jego celem jest stworzenie stabilnego rządu, który będzie w stanie skutecznie zarządzać państwem.
Według danych z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w 2020 roku, 65% Polaków uważało, że konsultacje Prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych są ważne dla rozwoju państwa. Natomiast, 35% Polaków uważało, że konsultacje są nieważne.
Warto również wspomnieć, że konsultacje Prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych są obowiązkowe. Zgodnie z konstytucją, Prezydent ma obowiązek konsultować się z przedstawicielami komitetów wyborczych przed powołaniem nowego rządu.
Konsultacje Prezydenta są również ważne dla rozwoju gospodarczego państwa. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku, PKB Polski wyniosło ok. 2,3 bln zł. Natomiast, wzrost gospodarczy Polski w 2020 roku wyniósł ok. 4%.