W środę, 15 marca, w oleśnickim szpitalu, doszło do konfliktu między kandydatem na prezydenta Grzegorzem Braunem a ginekolożką Gizelą Jagielską. Braun, reprezentujący Konfederację Korony Polskiej, próbował dokonać „zatrzymania obywatelskiego” lekarki, oskarżając ją o niezgodne z prawem przeprowadzenie aborcji w szpitalu.

Przebieg zdarzeń
Według relacji lekarki, Braun wtargnął do działu administracyjnego szpitala, zablokował jej drogę i nie pozwolił jej wykonywać obowiązków lekarza przez ponad godzinę. Jak podaje Jagielska, Braun obrażał ją i kierował wobec niej groźby, a także doszło do rękoczynu, kiedy chciała odejść. Lekarka oceniła, że Braun prowadził w szpitalu kampanię wyborczą kosztem pacjentek.

Tło konfliktu
Konflikt w oleśnickim szpitalu jest związany z przypadkiem pacjentki z Łodzi, która zdecydowała się na aborcję z powodu zagrożenia zdrowia. Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi śledztwo w sprawie przeprowadzenia aborcji w szpitalu, przy czym pacjentka i działacze organizacji Legalna Aborcja podkreślają, że procedura została wykonana zgodnie z ustawą.

Reakcje
Pełniąca obowiązki rzeczniczki oleśnickiej policji, sierżant sztabowy Karolina Walczak, poinformowała, że policjanci są na miejscu w szpitalu, aby zabezpieczyć teren i zapobiec przepychankom. Jak podajeWalczak, policja dba o to, aby pacjenci i pracownicy szpitala nie ucierpieli w związku z konfliktem.

Dyskusja na temat aborcji w Polsce
Konflikt w oleśnickim szpitalu jest jednym z elementów dyskusji na temat aborcji w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce przeprowadzono 1112 aborcji, przy czym 94,5% z nich było przeprowadzonych z powodu zagrożenia zdrowia matki. Dyskusja na temat aborcji jest jednym z kluczowych tematów w polskiej polityce i społeczeństwie.

Statystyki aborcji w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2015-2022, liczba aborcji w Polsce zmniejszyła się o 44,1%. W 2015 roku przeprowadzono 1036 aborcji, w 2022 roku – 578. Najwięcej aborcji przeprowadzono w województwie mazowieckim (24,5% wszystkich aborcji w Polsce).

Wnioski
Konflikt w oleśnickim szpitalu jest jednym z elementów szerszej dyskusji na temat aborcji w Polsce. Jak pokazują dane, liczba aborcji w Polsce zmniejsza się, przy czym zagrożenie zdrowia matki jest najczęstszym powodem przeprowadzania aborcji. Konieczne jest prowadzenie dyskusji na temat aborcji w sposób otwarty i szanujący różne punkty widzenia, aby chronić prawa kobiet i zapewnić im bezpieczeństwo.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version