Rosja i Ukraina wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie rozejmu w konflikcie na Ukrainie. Rosja twierdzi, że Ukraina próbowała uderzyć w jej infrastrukturę energetyczną, natomiast Ukraina kategorycznie zaprzecza tym oskarżeniom. Kreml zapewnia, że przestrzega rozejmu, ale Ukraina mówi o rosyjskich nalotach niszczących obiekty cywilne.
Według rosyjskiego resortu obrony, ukraińskie siły próbowały zaatakować infrastrukturę energetyczną w obwodzie kurskim, infrastrukturę gazową na anektowanym Krymie oraz infrastrukturę elektryczną w obwodzie briańskim. Jednak Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaprzeczył tym oskarżeniom, podkreślając, że władze obwodu kurskiego i briańskiego, a także Krymu nie poinformowały o rzekomych atakach dronowych, co zazwyczaj w takich przypadkach czynią.
Doradca prezydenta Ukrainy, Dmytro Łytwyn, poinformował, że od 18 marca rosyjskie siły przeprowadziły osiem ataków na ukraińskie obiekty energetyczne. Według Kremla, Władimir Putin wydał rozkaz wstrzymania ostrzałów ukraińskich obiektów energetycznych. Strona ukraińska utrzymuje, że w rosyjskich atakach, do których dochodziło prawie każdej nocy od 18 marca, zniszczona została cywilna infrastruktura.
Szczegóły porozumień w sprawie zawieszenia broni w odniesieniu do obiektów energetycznych i Morza Czarnego, wypracowanych przez delegacje Ukrainy, USA i Rosji w Arabii Saudyjskiej, pozostają niejasne. Wygląda na to, że Rosja i Ukraina zgadzają się co do tego, że rozejm w sprawie energetyki obowiązuje od 25 marca. Jednocześnie USA i Ukraina utrzymują, że techniczne negocjacje w tej sprawie wciąż trwają.
W środę, Pawło Palis z biura prezydenta Ukrainy poinformował, że Kijów wciąż opracowuje mechanizm kontroli nad przestrzeganiem rozejmów. Dodał, że oba rozejmy weszły w życie wraz z opublikowaniem oświadczenia USA i Ukrainy 25 marca. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w środę oświadczył, że rosyjskie siły wdrażają rozkaz Putina z 18 marca w sprawie nieatakowania obiektów energetycznych.
Brak oficjalnie opublikowanych tekstów porozumień zawartych przez Ukrainę i Rosję utrudnia ocenę szczegółów rozejmów. Według ISW, Rosja i Ukraina pozostają w konflikcie, a sytuacja na Ukrainie jest nadal niepewna. W ciągu ostatnich 24 godzin, rosyjskie siły przeprowadziły ponad 20 ataków na ukraińskie obiekty cywilne, w wyniku których zginęło co najmniej 5 osób, a ponad 10 zostało rannych.
Sytuacja humanitarna na Ukrainie pozostaje bardzo trudna. Według ONZ, od początku konfliktu na Ukrainie zginęło ponad 8 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zostało rannych. Ponad 5 milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i szuka schronienia w innych częściach kraju lub za granicą.
Ukraina i Rosja wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie rozejmu, który umożliwiłby wznowienie negocjacji w sprawie uregulowania konfliktu. Międzynarodowa społeczność wciąż apeluje o pokój i rozbrojenie, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym i cierpieniom ludzi na Ukrainie.