Wkrótce Polska będzie świadkiem kolejnej wypłaty czternastej emerytury, która ma być przyznawana emerytom i rencistom już jesienią tego roku. Choć pierwotnie miało to być jednorazowe świadczenie, przyznawane w 2021 roku, również w 2022 będzie dostępne dla uprawnionych. Jednak, aby uzyskać czternastkę, trzeba będzie spełnić nowe, nieco wyższe wymagania.

Trzynasta emerytura – sukces

Warto przypomnieć, że od początku kwietnia trafiają do prawie 10 milionów osób. Dziś emerytura trafi do kolejnych 1,8 milionów Polaków. W sumie świadczeniobiorcy do końca kwietnia otrzymają blisko 11,3 milionów złotych. W tym roku trzynastą emeryturę otrzymali wszyscy emeryci i renciści, bez względu na dochody.

Nowe zasady czternastej emerytury

W przeciwieństwie do roku ubiegłego, czternastka będzie przyznawana na innych zasadach. Polski rząd planuje podnieść próg dochodowy, aby sprawić, że prawo do świadczenia będą mieli seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto. To oznacza, że osoby o niższych dochodach będą mogły otrzymać maksymalną kwotę czternastej emerytury, która na razie wynosi 1217,98 zł.

Wypłaty zwolnione z podatku

Plany rządu obejmują również zwolnienie wypłat z podatku. To sprawi, że emeryci i renciści otrzymają pełną kwotę czternastej emerytury, bez konieczności odprowadzania podatku.

Data wypłaty

Wypłaty czternastej emerytury planowane są na październik i listopad. Oznacza to, że uprawnieni będą mogli uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe już jesienią.

Wyniki prognozowane

Według prognoz, w tym roku czternastą emeryturę otrzymać będzie mogło około 9 milionów osób. To oznacza, że blisko 20% Polaków otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe.

Warto wiedzieć

Warto pamiętać, że czternasta emerytura nie jest automatycznie przyznawana. Emeryci i renciści, którzy chcą uzyskać to świadczenie, powinni sprawdzić, czy spełniają wymagania i złożyć wniosek.

Wkrótce wiemy więcej o nowych zasadach czternastej emerytury. Będziemy na bieżąco monitorować informacje i dostarczać najnowsze wiadomości.

Źródła:
– Fakt
– Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
– GUS (Główny Urząd Statystyczny)

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version