W poniedziałek, 6 stycznia, ulice 905 miast w Polsce i za granicą zaludnią się barwnymi orszakami Trzech Króli, celebrującymi uroczystość Objawienia Pańskiego. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Kłaniajcie się królowie!” – fraza z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w 1931 roku we Lwowie.
W Polsce orszaki Trzech Króli staną się częścią wielkiej celebracji, która będzie miała miejsce w największych miastach kraju, takich jak Warszawa, Katowice, Kraków, Toruń i Łódź. W stolicy, orszak wyruszy spod pomnika Kopernika, gdzie nastąpi oficjalne powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Do drogi oprócz dwórek i rycerzy będą się szykowały także dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie.
W tym roku, organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje dla uczestników. W Warszawie, będziemy mogli zobaczyć rolę Świętej Rodziny odegraną przez małżeństwo Niemczyków – Elizę i Piotra, rodziców sześciorga dzieci. W katowickim orszaku, zobaczymy własny hymn autorstwa Magdy Anioł i Adama Szewczyka pt. „Katowice w Betlejem”, napisany z okazji stulecia archidiecezji katowickiej.
W Krakowie, orszak tradycyjnie będzie podzielony na trzy pochody – czerwony (europejski), zielony (azjatycki) i niebieski (afrykański). W każdym z nich, będzie można zobaczyć królów, rycerzy, dwórki i wiele innych postaci, które wcielą się w swoje role z wdziękiem i entuzjazmem.
W Łodzi, orszak wyruszy z dominikańskiej parafii pw. Podwyższenia Św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38, a następnie przejdzie przez ul. Piotrkowską, gdzie będzie można zobaczyć interaktywne jasełka odegrane przez grupę kilkuset aktorów amatorów.
Według Piotra Giertycha, przewodniczącego Fundacji Orszak Trzech Króli, w tym roku, chcemy zwrócić uwagę na fakt, że prawdziwy król na tej ziemi potrafi pokłonić się Najwyższemu Królowi, który leży w stajence. Dlatego, organizatorzy przygotowali 600 tys. koron i 170 tys. śpiewników z kolędami, które zostaną rozdane uczestnikom orszaków.
Orszaki Trzech Króli to nie tylko polska tradycja, ale także celebracja obchodzona w wielu krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Rwanda, Demokratyczna Republika Kongo czy Kazachstan. W Polsce, uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy, podobnie jak w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i w Szwajcarii.
Warto dodać, że orszaki Trzech Króli są także okazją do refleksji nad ważnymi życiowymi tematami. Jak powiedział reżyser tegorocznego orszaku w Łodzi, Szantal Strzelińska – „każda scena będzie swoistym kazaniem, w którym będzie podejmowany ważny, życiowy temat. (…) Będzie to również okazja do refleksji: co by się stało, gdyby Chrystusa objawił nam się dzisiaj? Jakich mielibyśmy pastuszków? Kto byłby Herodem?”
W tym roku, Organizatorzy orszaków Trzech Króli zaplanowali także przekazanie darów na rzecz szczególnych potrzebujących. W Łodzi, dar dla Nowonarodzonego będzie wesprze dzieci dotknięte klęską powodzi. Fundusze zostaną przekazane na remont szkół w Nysie.
Warto wyjść na ulice i zobaczyć te barwne orszaki, które będą świętować uroczystość Objawienia Pańskiego. Może to być także okazja do refleksji nad własnym życiem i rolą, jaką pełnimy w świecie. Kłaniajcie się królowie!