Protest rozpoczął się od godzin porannych, kiedy to Schody Smoleńskie w Warszawie stały się areną akcji protestacyjnej. Przemek Siewior, ubrany w pomarańczową kamizelkę, zablokował dostęp do schodów, domagając się negocjacji z premierem. Aktywista wyraża głębokie zaniepokojenie zbliżającą się katastrofą klimatyczną, nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed 15 lat, czyli do katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem, ludzkość stoi w obliczu zagrożenia, które może doprowadzić do śmierci miliardów ludzi w ciągu najbliższych 25 lat.
Raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2022 roku wskazuje, że globalne ocieplenie może przekroczyć próg 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej już w ciągu najbliższych 10-15 lat, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania. Katastrofa klimatyczna może mieć nieodwracalne skutki dla środowiska i ludzkości, dlatego też aktywiści klimatyczni apelują o pilne działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przejścia na odnawialne źródła energii.
W Polsce, problem katastrofy klimatycznej jest szczególnie istotny, ponieważ nasz kraj jest jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Raport Instytutu Ekonomiki Środowiska (IEŚ) z 2022 roku wskazuje, że Polska emituje około 380 mln ton dwutlenku węgla rocznie, co stanowi około 10% całkowitej emisji w Unii Europejskiej. Działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych są więc niezwykle ważne dla przyszłości naszego kraju i całej planety.
Aktywista Przemek Siewior wzywa do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość planety. Jego zdaniem, ludzkość stoi w obliczu zagrożenia, które może doprowadzić do śmierci miliardów ludzi w ciągu najbliższych 25 lat. Apel aktywisty jest niezwykle ważny, ponieważ katastrofa klimatyczna jest zagrożeniem, które dotyka każdego z nas.
Działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przejścia na odnawialne źródła energii są niezwykle ważne dla przyszłości naszego kraju i całej planety. Rząd i instytucje powinny współpracować w celu stworzenia skutecznych polityk i programów na rzecz ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Społeczeństwo również powinno wziąć aktywny udział w działaniach na rzecz ochrony środowiska, ponieważ każdy z nas może wnieść swój wkład w walkę z katastrofą klimatyczną.