W minioną niedzielę, kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na prezydenta, Karol Nawrocki, odwiedził Lębork, gdzie spotkał się z mieszkańcami miasta. Podczas spotkania doszło do kontrowersyjnej sytuacji, która wzbudziła wiele emocji wśród obecnych.
Podczas sesji pytań, jeden z uczestników wyraził obawy, że rząd nie uzna wyników wyborów prezydenckich, jeśli wygra kandydat PiS. Wówczas na sali rozległy się krzyki, a zgromadzeni zaczęli skandować hasło „nie bać Tuska!” i wulgarne okrzyki „jeć Tuska!”.
Karol Nawrocki nie zareagował natychmiast na ten incydent, tylko uśmiechnął się i dopiero po ustałych krzykach, zabrał głos. „Jeśli chodzi o pana Donalda Tuska, rozumiem pana emocje, że jest pan zaniepokojony (…). Wiele już wydarzyło się po 15 października 2023 roku, co nas bardzo niepokoi” – powiedział.
Wybory prezydenckie 2023 – kiedy odbędą się i kto jest kandydatem
Zgodnie z rozporządzeniem Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a druga tura – 1 czerwca. Coraz więcej wiadomo o kandydatach. Udział w wyścigu o Pałac Prezydencki potwierdzili dotąd Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Marek Jakubiak, Magdalena Biejat, Marek Woch, Adrian Zandberg, Grzegorz Braun, Piotr Szumlewicz i Katarzyna Cichos.
Statystyki wyborów prezydenckich w Polsce
Warto przypomnieć, że w wyborach prezydenckich 2015 roku, udział wzięło 48,55% uprawnionych do głosowania. W 2020 roku, frekwencja wyniosła 64,51%. Zgodnie z danymi GUS, w 2023 roku, liczba uprawnionych do głosowania wynosi około 30 milionów osób.
Kolejne etapy kampanii wyborczej
W najbliższym czasie, kandydaci będą kontynuować swoją kampanię wyborczą, odwiedzając różne części Polski i spotykając się z mieszkańcami. Warto śledzić, co dzieje się w polityce i jakie postulaty przedstawiają kandydaci.
Źródła:
* GUS – dane o liczbie uprawnionych do głosowania
* Wybory prezydenckie 2015 i 2020 – wyniki frekwencji
* Rozporządzenie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni o terminie wyborów prezydenckich