W Polsce odbywają się wybory prezydenckie, a obywatele coraz bardziej rozczarowują się kandydatami wystawionymi przez partie polityczne. Zgodnie z najnowszym sondażem UCE Research dla Onetu, aż 32,4 proc. respondentów uważa, że popierane przez nich ugrupowanie powinno rozważyć wymianę swojego kandydata na innego.

Negatywna opinia na temat kampanii swojego kandydata mają niemal co trzeci pytany (32,4 proc.), którzy są skłonni poprzeć jego wymianę. Wśród nich 15,5 proc. stanowczo opowiada się za taką opcją, a 16,9 proc. ma ku temu skłonność. Z kolei większa część badanych (55,1 proc.) nie widzi potrzeby zmiany kandydatów. W tej grupie 28,8 proc. osób deklaruje zdecydowany sprzeciw, a 26,3 proc. raczej nie zgadza się z pomysłem wymiany. Natomiast 12,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Lewica i Trzecia Droga to partie, w których największe rozczarowanie widać wśród wyborców. Aż 40 proc. wyborców Magdaleny Biejat i 40,4 proc. zwolenników Szymona Hołowni uznało, że ich ugrupowania powinny zastanowić się nad innym kandydatem. Nieco mniejsze rozczarowanie panuje wśród wyborców Konfederacji (33,7 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (36,4 proc.), których reprezentują Sławomir Mentzen i Karol Nawrocki. Najwięcej lojalnych wyborców ma Koalicja Obywatelska – Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem, a jedynie 22,5 proc. jego zwolenników dopuszcza możliwość zmiany kandydata.

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku. Jeśli żaden kandydat nie zdobędzie wymaganej większości, druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce jest ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania, z czego 63 proc. to kobiety, a 37 proc. to mężczyźni. W poprzednich wyborach prezydenckich, które odbyły się w 2020 roku, frekwencja wyniosła 68,18 proc., a wybory wygrał Andrzej Duda.

W sondażach przedwyborczych, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia to najpopularniejsi kandydaci, z poparciem na poziomie 25 proc. i 20 proc. odpowiednio. Na trzecim miejscu jest Magdalena Biejat, z poparciem na poziomie 15 proc.. Sławomir Mentzen i Karol Nawrocki mają poparcie na poziomie 10 proc. każdy. Według ekspertów, wyniki wyborów będą bardzo wyrównane, a każdy głos będzie miał znaczenie.

W kampanii wyborczej, kandydaci skupiają się na sprawach gospodarczych, zdrowia i edukacji. Rafał Trzaskowski obiecuje zwiększenie inwestycji w infrastrukturę, Szymon Hołownia chce zmniejszyć biurokrację, a Magdalena Biejat obiecuje zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli. Sławomir Mentzen i Karol Nawrocki skupiają się na sprawach bezpieczeństwa i obrony.

W Polsce, wybory prezydenckie są ważnym wydarzeniem, które może zmienić kierunek rozwoju kraju. Zgodnie z artykułem 126 Konstytucji RP, Prezydent ma znaczące uprawnienia, w tym powoływanie rządu, nadzorowanie sił zbrojnych i reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. Wybory prezydenckie to szansa dla obywateli, aby zdecydować, jaki kierunek rozwoju kraju będzie najlepszy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version