W dniu 25 marca 2023 r. prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, wezwał do jedności świata islamu, aby przeciwstawić się dzielącym go różnicom etnicznym. Według niego, jedność ta jest kluczem do uleczenia ran, ustanowienia sprawiedliwości i położenia kresu cierpieniom uciśnionych.

Erdogan wygłosił te słowa podczas ceremonii wręczenia nagród w konkursie recytacji Koranu w stołecznej Ankarze. Przywódca Turcji podkreślił, że świat islamski musi się zjednoczyć, niezależnie od tego, czy jesteśmy Turkami, Kurdami, Arabami, Persami, Azjatami czy Afrykanami, czarnymi czy białymi. Jedność ta ma być fundamentem dla braterstwa i solidarności między muzułmanami.

Prezydent Erdogan również potępił milczenie Zachodu w sprawie izraelskich ataków na cele w Strefie Gazy. Stwierdził, że rząd Izraela kontynuuje swoją politykę ludobójstwa nawet w czasie Ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów. Erdogan podkreślił determinację Ankary, która „zrobi wszystko, co konieczne, aby jak najszybciej zakończyć ucisk i ludobójstwo w Gazie”.

W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na statystyki dotyczące konfliktu w Strefie Gazy. Według ONZ, od 2008 r. zginęło w Gazie ponad 3 500 Palestyńczyków, w tym 733 dzieci i 373 kobiety. W tym samym czasie, zginęło 64 Izraelczyków, w tym 14 cywilów.

Jedność Islamska to nie tylko kwestia religijna, ale również polityczna i społeczna. Wiele krajów muzułmańskich jest nierozwiniętych i ubogich, co powoduje, że są one szczególnie wrażliwe na konflikty i niepokoje. Dlatego, jedność i solidarność między muzułmanami są kluczem do rozwoju i pokojowego rozstrzygania konfliktów.

W Polsce, islam jest religią mniejszościową, ale wciąż rozwijającą się. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. w Polsce mieszkało około 10 000 muzułmanów, co stanowiło około 0,03% populacji kraju. Mimo to, islam jest ważną częścią polskiej kultury i społeczności.

W Unii Europejskiej, islam jest drugą co do wielkości religią, po chrześcijaństwie. Według Eurostatu, w 2020 r. w UE mieszkało około 19,5 mln muzułmanów, co stanowiło około 3,8% populacji UE. W Polsce, islam jest ważną częścią europejskiej kultury i społeczności, a jedność i solidarność między muzułmanami są kluczem do rozwoju i pokojowego rozstrzygania konfliktów.

W końcu, jedność Islamska to nie tylko kwestia religijna, ale również polityczna i społeczna. Wiele krajów muzułmańskich jest nierozwiniętych i ubogich, co powoduje, że są one szczególnie wrażliwe na konflikty i niepokoje. Dlatego, jedność i solidarność między muzułmanami są kluczem do rozwoju i pokojowego rozstrzygania konfliktów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version