Wśród polskich rodzin, które korzystają z programu „Rodzina 500 Plus”, rośnie frustracja i niezadowolenie z powodu braku waloryzacji świadczeń. Ekonomiści i politycy alarmują, że inflacja sprawia, że za otrzymywane 500 złotych można kupić coraz mniej niż kilka lat temu. Czywaloryzacja programu jest konieczna, by rodzinom pomóc utrzymać siłę nabywczą?
Program „Rodzina 500 Plus” został wprowadzony w 2016 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości jako wsparcie dla rodzin z dziećmi. W ciągu 6 lat jego działania, nie dokonano jednak waloryzacji, co oznacza, że realna wartość otrzymywanych świadczeń zmniejszyła się. Inflacja, która w Polsce wynosi aktualnie około 3%, sprawia, że za otrzymywane 500 złotych można kupić coraz mniej towarów i usług.
W programie „Money. To się Liczy” minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że w tym roku nie planuje się waloryzacji świadczeń „Rodzina 500 Plus”. Zamiast tego, resort planuje rozszerzać wsparcie dla rodzin, zarówno poprzez bezpośrednie wsparcie finansowe, jak i zmiany w kodeksie pracy, które pomogą łączyć życie zawodowe z rodzinnym.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2022 roku wskaźnik inflacji wyniósł 3,1%. W efekcie, siła nabywcza 500 złotych z 2016 roku jest obecnie niższa o około 15%. To oznacza, że za te same 500 złotych rodziny mogą kupić coraz mniej produktów i usług.
Ekonomiści podkreślają, że brak waloryzacji programu „Rodzina 500 Plus” może prowadzić do obniżenia standardu życia rodzin z dziećmi. – Inflacja jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce, ale jeśli nie waloryzuje się świadczeń, to realna wartość pieniędzy, które otrzymują rodziny, maleje – mówi dr hab. Tomasz Michałowski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – To oznacza, że rodziny muszą coraz więcej wydawać na produkty i usługi, aby utrzymać swój standard życia.
Według danych resortu rodziny i polityki społecznej, w 2022 roku z programu „Rodzina 500 Plus” korzystało około 3,5 miliona rodzin. To oznacza, że brak waloryzacji świadczeń dotyka bardzo wielu rodzin w Polsce.
Wśród propozycji, które mogą pomóc rodzinom utrzymać siłę nabywczą, jest waloryzacja świadczeń „Rodzina 500 Plus” co roku. – To nie tylko kwestia pieniędzy, ale też kwestia godności i respektu dla pracy, którą wykonują rodziny – mówi Małgorzata Tracz, przewodnicząca Krajowej Rady Rodziny. – Waloryzacja świadczeń jest konieczna, aby rodziny mogły utrzymać swój standard życia.
Warto podkreślić, że waloryzacja świadczeń „Rodzina 500 Plus” jest krokiem, który mogłby pomóc rodzinom utrzymać siłę nabywczą. Jednak, aby to nastąpiło, potrzebne są działania rządowe i decyzje, które będą wspierać rodzinne i społeczne.
Więcej informacji na temat waloryzacji świadczeń „Rodzina 500 Plus” i wsparcia dla rodzin w Polsce będą dostępne wkrótce.