Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przyjmowania migrantów. Mechanizm solidarności unijnego paktu migracyjnego nakłada na nasz kraj obowiązek przyjmowania przybyszów z innych krajów. Jednak wyniki sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM pokazują, że aż 75 proc. respondetów sprzeciwia się przyjmowaniu migrantów przez Polskę.
Najsilniejsze postawy antyimigracyjne odnotowano wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, gdzie aż 93 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec przyjmowania przybyszów. Wyniki te są zatrważające, ponieważ pokazują, że większość Polaków nie jest skłonna do przyjmowania migrantów.
Wśród respondentów zdecydowanie za przyjmowaniem migrantów opowiedziało się tylko 5 proc. badanych, podczas gdy 15 proc. respondentów było raczej za. Zdecydowana większość, czyli 51 proc., jest zdecydowanie przeciw przyjmowaniu migrantów, a 24 proc. postawiło na opcję raczej przeciw.
Wyniki sondażu pokazują również, że przeciwko przyjmowaniu przybyszów z innych krajów jest 78 proc. mężczyzn i 73 proc. kobiet. Największe poparcie dla przyjmowania migrantów odnotowano w najstarszej grupie wiekowej (60+), gdzie 22 proc. respondentów wyraziło pozytywne opinie o przyjmowaniu przybyszów.
Wyniki w pozostałych grupach wiekowych są bardzo podobne, z 21 proc. wskazań pozytywnych u najmłodszych (18-29 lat) oraz 20 proc. u osób, które mają 30-39 lat. Wyraźnie widać, że większość respondetów w każdej grupie wiekowej jest przeciwna przyjmowaniu migrantów.
Z badania wynika również, że w przypadku zwolenników Partii Razem jest niemal równowaga poglądów, z 44 proc. odpowiedzi pozytywnych i 43 proc. wskazań negatywnych. Podobnie jest w grupie wyborców Koalicji Obywatelskiej, gdzie 48 proc. respondentów wyraziło pozytywne opinie o przyjmowaniu migrantów, a 46 proc. było przeciwnych.
Jednak elektoraty Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji deklarują sprzeciw wobec przyjmowania migrantów na poziomie przekraczającym 90 proc., z 93 proc. odpowiedzi negatywnych w przypadku obu partii. Przyjmowanie migrantów popiera 42 proc. wyborców Nowej Lewicy i 32 proc. sympatyków Trzeciej Drogi, jednak w obu tych grupach zauważalnie więcej jest głosów przeciwnych.
Badanie Opinia24 dla RMF FM było przeprowadzone w dniach 10-13 lutego na reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku od 18 lat, za pomocą techniki wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. Wyniki tego sondażu są ważnym sygnałem dla polskich decydentów, którzy muszą wziąć pod uwagę opinie i poglądy swoich obywateli przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki migracyjnej.
Warto zauważyć, że polska gospodarka może potencjalnie skorzystać na przyjmowaniu migrantów, którzy mogą wypełnić luki na polskim rynku pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce brakowało około 200 tys. pracowników w sektorze budowlanym i przemysłowym. Przyjmowanie migrantów mogłoby pomóc wypełnić te luki i wzmacniać polską gospodarkę.
Jednak, aby przyjmowanie migrantów było skuteczne i bezpieczne, konieczne jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów integrowania przybyszów z polskim społeczeństwem. Oznacza to, że należy zapewnić migrantom dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i rynku pracy, a także zapewnić im bezpieczeństwo i ochronę przed dyskryminacją i przemocą.
Wreszcie, ważne jest, aby polscy decydenci prowadzili otwartą i szczerną dyskusję o polityce migracyjnej i jej konsekwencjach, tak aby mogli zrozumieć i uwzględnić opinie i poglądy wszystkich stron, w tym migrantów, obywateli i ekspertów. Tylko w ten sposób można stworzyć skuteczną i bezpieczną politykę migracyjną, która pomaga Polsce i jej obywatelom.